24 Mayıs 2005

"Dünyanın yeni güç merkezi" teorim.

anahtar sözcükler: ekonomik yön, gelişme, teori

Dünyanın gelişiminde hep, bir bölge diğer bölgelerden ekonomi ve kültür olarak daha ileride olmuş, sonra zamanla bu liderliği gelişen başka ülkelere kaptırmış.

Bu hangi gelişmeye bağlı olarak ve neye göre, neresi tüm toplumlara şekil verecek kadar ileri gitmiş, bilinen tarih içinde bulabileceğimiz bir konu. Geriye dönük olarak incelediğimizde çeşitli gelişmelerin lider yaptığı ülkeleri kolaylıkla bulabiliriz.

Gelelim benim saçma da olsa teorime…

İlk uygarlıklar Çin'den Mısır'a giden bir yol izlemiş ve modern toplumların ilk çağlarında Çin, Hindistan ardından Mısır liderliğe oturmuş.
Peki sonra? Persler ve Akdeniz'de Roma İmparatorluğu arkasından da Osmanlı İmparatorluğu yani doğudan batıya gelmeye başlıyoruz...

Devam edelim...

Avrupa bunların en arkasına eklenince olay devam ediyor ve İngiltere'den, İspanya'dan, Portekiz'den yeni kıtaya atlıyoruz, geldik Amerika'ya. Oradan daha da batıya gidersek bu sefer doğunun başladığı yere geçiyoruz.

Yani dünyanın etrafında bir tur attık.

Şimdi son 20 yıla bakınca Japonya'yı bu bölgeden hemen ayırd edebiliyoruz ve adamlar gerçekten şu anda teknolojide, ekonomide dünya lideri (ki bu öyle ani bir atlama olmadığı için arkasında bıraktığı Amerika'da çöküş de başladı).

Son 20 yılda kaldığımız yer Japonyadan devam ediyoruz...

Bu sefer son 10 yıl içinde adından söz ettiren Tayvan, Kore, Singapur gibi daha batıya kayıyoruz (ki bunlar son beş yılda elektronik kopya teknolojide epey bir ileri gidip, ekonomilerini dünyaya kabul ettirdiler, ama orijinal bir kalkınma modeli olmadığı için bir yerde tıkandılar, eski güçlerini kaybetmek üzereler)
Şimdi sıra (batıya doğru dönmeye devam ediyoruz) geldi Çin’e.
Eee buraya kadar bu teori tutuyor ama bakalım Çinden sonra 5-20 sene sonra sıra yine bizim topraklarımıza gelince biz ne yapacağız?
Herkesin sırayla yakaladığı, gelişmişliğe paralel yaşanan, ekonomik ve teknolojik ilerlemeyi, dünyanın etrafında kendiliğinden dönen bu yörüngeyi, Osmanlı'dan sonra tekrar yakalayabilecek miyiz?


ONALTIKIRKALTI