31 Mayıs 2006

sahte romantikler...

Kadınların "erkeklerin hepsi" ya da "bütün erkekler" diye başlayarak karşı cinsin tümünü kapsayan çeşitli tanımlamaları var. Oysaki erkekler kendi aralarında "kadınların hepsi", "bütün kadınlar" diye başlayan cümleler kurmaz. (Kuranlar varsa da biraz fazlaca televizyon seyredip, amerikan kültürü bombardımanı yapan dizilerden etkilenenlerdir herhalde.)

Mesela kadın dergilerinde çok sık rastlanılan bir şeydir. “Erkeklerin hepsi, iyi hazırlanmış bir sofraya iştahla otururlar...” ya da “ Bütün erkekler, makyaj yapan kadınları daha alımlı bulurlar” gibi cümleler kullanılır. Ama yazarı erkek olan bir metinde “Bütün kadınlar şöyledir, böyledir...” diye bir genelleme kolay kolay yapılmaz. (Yapan da varsa bilin ki -sırf ticaret için okuduğu pembe dizilerden hafızaya aktardıklarıyla- aşk romanı yazmayı düşünerek kadınların gönlünü fethetmeye hazırlanan, romantik (ama sahte) bir yazarla karşı karşıyasınız).

(herkesin ve her kesimin kullandığı "erkek milleti" ve "abi şu karı milleti yok mu?" cümlelerinin bu konuyla ilgisi bulunmadığını sanırım söylemeye gerek yok)