23 Nisan 2007

Arabalarda görünmeyen sinyal sorunu...

Trafikte hep dikkatimi çekmiştir ve beni aşağıda anlatacağım projeyi düşünmeye itmiştir. Önce sorunu anlatmaya çalışayım: Şehirler arası bir yol düşünelim, uzun ve hız yapmaya müsait dümdüz bir otoyol.

Bu otoyolda arabanızla gittiğinizi ya da şehirler arası bir otobüs olduğunu düşünün. Şimdi de bu yola sağdan bir yol bağlanmış olduğunu ve yolun hemen başında bizim gittiğimiz otoyola çıkmaya hazırlanan bir araç durduğunu düşünelim.

Yan yoldan otoyola çıkmaya hazırlanan bu araç, doğal olarak gideceği yöne doğru sinyal verecektir.

Bizim geldiğimiz yöne doğru dönecekse, sola doğru dönerek bizim gittiğimiz yönün ters istikametinde yola girecek ve karşı taraftan gelerek yanımızdan geçecektir...

Şimdi buraya kadar normal. Yani bu yan yoldan gelen araç burada anlattığımız gibi yapar da sola sinyal verirse bunu anlarız; bizi gördüğünü, sinyal verdiğini ve sola döneceğini düşünürüz. Ama ya sağa dönecekse?

Sağa verilen sinyalle birlikte çalışan arabanın sağındaki sinyal lambaları, bizim geldiğimiz yönün ve sinyal veren arabanın tersinde kaldığı için bu arabanın sinyal verdiğini görmüyoruz.

Bu arabanın, sinyal verdiğini görmememiz normal diye düşünürken yine de o arabanın sinyal verip vermediğinden emin değiliz. Şoför mü sinyal vermiyor yoksa verdi de biz mi görmüyoruz?

Hızımızı azaltıyoruz (araç, geleni görmemiş olabilir ve sinyal de vermiyorsa ne yapacağı da belli olmaz diye). Bu araç da bizi görüp, yavaşlıyoruz diye yola çıkmaya kalkarsa buyrun bakalım kazaya davetiye... (ve tabii ki bu araç sağdan değil de soldan ana yola çıkacaksa bu sefer de aynı şey yine öteki tarafta kalan sinyal lambaları için geçerli.)

Bu sorunla ilgili benim düşündüğüm şeyse çok basit; ön taraftaki kapıların tavanla buluştuğu yere, aracın tavanında dışa yakın tarafa çok küçük sinyal lambaları koymak.