17 Mayıs 2007

bankamatiklerde yeni güvenlik sistemi...

Öncelikle kim bulduysa kendisini tebrik ediyorum...

Ve lafı uzatmadan hemen konuyu açıklıyorum: Diyelim bankamatikten para çekmeniz için kötü niyetli birinin zorlamasıyla karşılaştınız ya da sizi silah zoruyla bankamatiğin başına götürdüler.

Şu ana kadar hiçbir şey yapılamıyordu ve sadece şansınız varsa güvenlik kameralarını olay sonrasında tarayarak suçluyu tespit edip yakalanmasını bekliyordunuz.

Yeni uygulamaya koyulacak sistemle artık bankamatiklerden para çekerken girmeniz gereken şifrenizi tersten girerseniz, bankamatik anında polis ya da güvenliğe sinyal gönderip tehlikeli durumda olduğunuzu bildirecek...

O anda tek başınıza ve tehlikedesiniz, sizi zorlayan kişi parayı almazsa kötü bir şey yapabilir diye sistem, çektiğiniz paranızı yine de verecek. Siz parayı vermek zorunda kalacaksınız ama polis de anında bundan haberdar olup en azından çevreyi çembere alıp suçlunun peşine düşecek...

Evet, "teknoloji bazen kötü niyetliler için çeşitli açıklar yaratıyor ama zamanla bunların hepsi tek tek çözüme ulaşıp güvenli hale gelecek" diye düşünmemizi sağlayan bu tip uygulamaların artması dileğiyle, tekrar bu sistemi akıl edenleri tebrik ediyorum..

------------------- ek bölüm
E! Tabii... İş yerinde haldır huldur bir koşturmacanın içindeyken, sigara molasında duyduğum şeyi hiç düşünmeden yazarsam böyle olur :)

Bu yazıyı girdikten sonra tekrar şöyle bir düşündüğümde bir sürü şey geldi aklıma.

1
Bankamatikten para çekmek için alnımıza silah dayanması ya da bizi zorlamaları durumunda bu sistem bir ölçüde işe yarayabilir. Fakat bankamatik suçlarının çoğu parayı çektikten sonra gerçekleşiyor. Mesela; yaşlı birini gözlerine kestirip parayı çektiğinden emin oluyorlar ve sonradan takip edip uygun bir yerde sıkıştırıp gasp ediyorlar. Bu durumda bu sistemin hiçbir faydası olmayacak...

2
Şifresinin düzü ve tersi aynı olanlar ne yapacak? Bu sistem devreye girince milletçe anamızı babamızı karakollardan mı toplayacağız:)
Hadi 1111 ya da 2222 gibi her hanesi aynı olan bir şifreyi kullanan yoktur :) diyelim.
Peki ya 1221, 2332, 3223, 3553, 4884, .... benzeri şifre sahiplerinin hepsi yıllardır kullandığı ve alışık olduğu şifreyi değiştirmek zorunda mı kalacak? (Ara sıra değiştirmek lazım zaten demeyin, bizim millet daha o kartı makineye sokmasını öğrenemediği için hâlâ emekli maaşı için bankada sıraya giriyor. Az biraz kullanabilen nasıl yapsın?)

3
Sistem uygulanırken şifreyi ters girince; bankamatik özel bir bölümden, sonradan üzerindeki görünmez mürekkeplerin havayla teması sayesinde 1-2 saat içinde yavaş yavaş kırmızı çizgili olan kullanılamayacak para verse, (teknik olarak böyle bir şey yapılabilir mi onu da bilmiyorum) bu şekilde çekilen sahte para hesaptan düşmese ne olur?

Çünkü bu sistemle hırsızın yakalanması için bir şeyler yapılıyor ama bizim paralar yine gittiğiyle kalıyor... (Mal canın yongası, kart yonga yuvası hesaaabı:) )

Her çözüm başka bir açık yaratıyor haliyle... Bizim hırsızlar bankada hesap açtırıp sonra da vay paramı çalıyorlar diye bağırır, şifreyi ters girer verilen sahte paraları da kırmızı çizgili olmadan en yakın yerlerde millete okutur mu okutur valla, bu da başka bir şey...

4
En iyisi hiç kimse elini paraya sürmesin. Sakızdan, taksi ücretine, bayram harçlığından, pazarda ıspanağa kadar her şey kartlı olsun ortada çalacak bir şey de kalmasın işte ancak o zaman belki durum değişir... Diyeceğim ama yine bunlar bizi de kartla beraber çalarlar, yine çalarlar...

5
Yok arkadaş yoook, hırsıza kilit dayanmıyor :)