16 Ağustos 2007

Yağa dönüşen şeker

Sağlıklıdır diye, aklına geldikçe meyve suyu içenlerden misiniz?
İçin, için siz..

Meyve suyuyla birlikte fazladan aldığınız şeker, döner ya da et yerken tabağınızın kenarına ayırdığınız yağlar kadar zararlıymış.

En doğal ve katkısızından, evde kendinizin sıktıklarınızdan içiyor olsanız bile meyve suyundaki şeker karaciğerde birikip yağa dönüşüyormuş.

Evet bildiğimiz meyvelerin içindeki “Şeker” karaciğerde “Yağ”a dönüştürülüyor. Ve Karaciğerde yağlanmaya sebep oluyor.

Amerika’da yapılan karaciğer yetmezliği ameliyatlarının nedenleri araştırıldığında, karaciğer yağlanması yüzünden siroz olanların sayısı alkole bağlı karaciğer yetmezliğinden daha fazlaymış. (Ki bizim çay içtiğimiz gibi alkollü içecek tüketen bir toplum olmasına rağmen)

Kendime bakacağım, daha yararlı şeyler tüketeyim diye düşünüp, faydalı olsun diye meyve suyu tüketiyorsanız işte sizi böyle bir sağlık problemi bekliyor...

Herhangi bir meyvenin kendisini yediğimizde, haliyle meyvenin içindeki posa ve lifleri de yemiş oluyoruz. Meyveleri bu şekilde tüketince alınan meyve şekeri (fruktoz) miktarı az olacağı için de bu tipte bir tehlike söz konusu değil.

Meyve suyundaki şeker, hergün iki üç bardak meyve suyu içenler için tehlike arzediyor. Yani arada sırada bir bardak meyve suyu içiyorsanız bu tehlikeli bir durum oluşturmuyor.

Ama daha sağlıklı olduğunu düşünüp, “hergün” çoluk çocuğa ya da kendinize meyve suyu almanın (ya da evde taze meyveden sıkmanın) yarardan çok zararı olduğunu bilelim diye, Prof. Dr. Kenan Demirkol’la yapılan bir röportajdan öğrendiğim konuyu buraya aktardım.

Demek ki her şeyde olduğu gibi meyve suyunda da “Azı karar, çoğu zarar.” kuralını aklımızda tutmak gerekiyormuş...