11 Aralık 2007

eğer öyleyse bırakın bebekler ağlasın

Yıkanırken gözüne sabun kaçan bebekler ağlamasın diye göz yakmayan özel, bebek şampuanları var...

Şampuanların içindeki kimyasal çözücüler hemen hemen bütün şampuanlarda aynı olduğuna göre bu şampuanlar nasıl göz yakmıyor diye düşünmeye başladım.

Bebek şampuanları da diğer şampuanlar gibi saçlardaki yağı, kiri kimyasal reaksiyonla temizlediğine göre gerçekten de nasıl oluyor da göz yakmıyor?

Yok eğer bu şampuanların formülü bir şekilde zayıflatılmış özel birleşimse ve temizlik işlevini de yerine getirebiliyorsa büyüklere niye göz yakan şampuan yapmaya devam ediyorlar?

“Hayır öyle değil, bu şampuanlar öbürleri gibi temizlemiyor.” diyeceklerse niye temizlik yapamayan bir şampuanı kullanalım? Bu mantık dışı olurdu, demek ki bu şampuanlar da aynen öbür şampuanlar kadar etkili.

O zaman bu bebek şampuanları nasıl oluyor da göz yakmıyor?

Şimdi benim aklıma çok kötü bir şey geliyor;

Acaba göz yakmayan bebek şampuanlarına; şampuanın içindeki diğer maddelerle birlikte aynı anda göze temas eden ama oluşacak yanma hissini engelleyen (hani batma ve yanma hissini engelleyen göz damlaları gibi) özel uyuşturucu kimyasal maddeler mi ekleniyor?

(Eğer böyleyse o minicik bebeğin bu kimyasal maddeleri yuttuğunu da düşünmek gerekecek ki düşünmeye bile gönül elvermiyor... Eğer öyle bir şey varsa bebeklerimizi bildiğimiz sabunla yıkayalım bırakalım ağlasınlar, hem gözleri zarar görmez hem de ileride bu kimyasallar yüzünden kanser olmazlar...)