08 Ocak 2008

ipli'yi cırtlı yaptım

Çocuklara ayakkabı giydirmek zor bir iştir, bilen bilir... Hele çocuk küçükse bu iş daha da zorlaşır.

Çocuk biraz büyükse ve ayakkabısını kendi kendine giymeye başladıysa o zaman da bu iş çocuğun kendisi için zor olur.

Son yıllarda, cırtlı sistemle pratik olarak bağcıklı ayakkabılar yerine aynı işi gören ayakkabılar da yaygınlaştı. Fakat gel gör ki her ayakkabıyı da cırtlı yapmıyorlar.

Ben bunun için şöyle pratik bir çözüm buldum:

Eğer ayakkabı “bağlı”ysa bu ayakkabı bağlarını çıkarıyoruz ve bir cırt şeridinden ayakkabının boyuna göre (ayakkabının tekindeki bir tarafta dizili deliklerde) iki delik yüksekliğinde bir parça kesiyoruz. Karşılığına da (yine aynı ayakkabının tekinde sağdan sola) deliklerin öbür tarafından diğer tarafa gelecek kadar uzun parça kesiyoruz.

(Cırtlı ayakkabının üzerindeki cırtların nasıl yerleştiğini düşünün ve biz bunları başka ayakkabıdan söküp alacağımıza tuhafiyeden alıyoruz ve aynı şekli oluşturuyoruz. Tek fark biz bunları ayakkabıya dikmeyeceğiz)

Kestiğimiz cırt parçalarının alt taraflarına, ayakkabıdan çıkardığımız bağları kesip dikiyoruz.

Ayakkabı bağından bir parçayı kesip cırtın altına diktiğimizde, bu bize aynen bir düğmeyi havada tutup, iki deliğinden ip geçirip, ipi aşağıya sarkıtmışız gibi görünecek. Düğme yerine cırt ip yerine ayakkabı bağını düşünün (ip de içinden geçeceğine altına dikili olacak)...

Aynısını, karşılığı olarak kullanacağımız bu cırta yapışacak uzun parçanın bir kenarına yapıyoruz. Ve yine iki ayakkabı bağı parçası bu uzun cırtın bir kenarından sarkıyor olacak...

Şimdi; küçük cırt parçasını, bağları çıkarılmış ayakkabının örneğin sol tekine takalım.

Sol tekte yukardan aşağıya iki sıra delik var.

Sol tekin sol sırasında, en alttaki iki deliğe küçük cırt parçasının altındaki, dikildikten sonra kısa kesilmiş ayakkabı bağlarını geçirip, deliklerin altından düğüm atıyoruz. Şimdilik sol alttaki ilk cırtın yapışacağı yer hazır.

Aynısını, uzun parça için (yine sol tekin) bu sefer yukarıdan aşağıya sıralı, sağdaki deliklerinden en altta bulunan ikisine uyguluyoruz. İşte cırtın ilk çifti hazır ve deliklere bağlı olduğu için yerinden çıkmıyorlar. Sağdaki uzun parçayı soldaki kısa parçanın üzerine götürüp yapıştırıyoruz.

Sonra bütün bu yaptıklarımızı bir üstteki deliklere de uyguluyoruz ve ayakkabının diğer tekine de yapınca cırtlı ayakkabılarımız hazır oluyor...

Bunlar böyle üç çift sola üç çift sağa kullanmak için hazırlanıp bir pakette satılsa eminim alan olur...

Biz bütün işlemleri kendimiz yaptığımız için biraz uğraşmak gerekecek. Ama böyle boy boy, renk renk hazırlanıp paketlenip satılsa, eminim ihtiyaç duyanlar satın alacaklardır.