16 Ocak 2008

mucize(!) vitamin, sahte ilaç...

Bizim milleti bilirsiniz, herkes birbirinden duyup ilaç kullanır. Bununla da kalmaz birbirine tavsiye eder.

“Şu sarı haplar var ya ‘.........tin’ çok iyi geldi valla.”

“Boğazın ağrıyınca ‘..........jinol’ al, bir dakikada geçer.”

İlaçları tavsiye eden sıradan biri olmasına rağmen inanırsan, ilacı öven yazıyı eczanenin camına yazarlarsa hayda hayda inanırsın. Çünkü artık bu ilaçla ilgili tavsiyeyi yarı doktor sayılan “eczacı” yapmış sayılır. (Ne diyecekler? “Valla eczanede gördüm yaw, koskocaman yazmışlar...”)

İşte tüm bunları bilen yetkililer, her türlü ilacın reklamını yasaklayarak çok iyi bir şey yapmışlar. Dün öğle tatilinde iş yerimden dışarı çıktığımda Şişli’deki bir eczanenin kapısında kocaman bir reklam afişi dikkatimi çekti; “STRES VE SİGARANIN ZARARLARINA KARŞI KORUR...” (Uzaylılar tıpta çok ilerlemişler ve bize iyilik olsun diye ilaçtan buraya da göndermiş olacaklar yoksa böyle bir şey nasıl olabilir?)

Afişte reklamı yapılan şey tam olarak bir ilaç sayılmaz, bu bir vitamin reklamı. Hani şu hergün bir tane alınmasını öğütleyen marka... Evet, bu vitamin birleşiminden bir iki kutuyu alıp, hergün bir tane içerek iki üç ay kullansak, pek büyük bir zararı dokunmaz... Ama bu firmanın sırf ürününü satabilsin diye böylesine büyük bir yalanla reklam yapması asla kabul edilemez.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, önerilen ürünün ilaç olup olmaması zarar verip vermemesi değil (Ki öyle bile olsa gereksiz yere vitamin kullanımının da zararlı olduğu bir gerçek...) söylediği yalan...

Tıp bu kadar ilerledi mi? Sigara iç ama zararı olur mu diye kendine dert etme, bak adam ilacını çıkarmış. Sigaranın zararına karşı koruyor... Şimdi bunu okuyan biri “Sigaranın zararı olsa ne olur? Bak, o zarardan koruyan ilaç çıkarmışlar” diye düşünmez mi?

Stresin temelden çözümü zaten psikolojik, derdin varsa, üzüntülüysen, sinirlerin bozulmuşsa hepsi çevre ve ortamla karşılıklı yaşadığımız ilişkiler nedeniyle gerçekleşen bir sinirlilik hali yüzünden. (Parasızlık, trafik sıkışıklığı, kural tanımayan saygısız insanlar, insafsız patron, anlayışsız müşteri vs...) Bütün bunlar yüzünden sterese girersen ve bunun zararlarından korkuyorsan dert etme adam ilacını çıkarmış...

Yahu bu kadar büyük yalanı böyle büyük, dünyaca tanınmış bir firma söylesin inanılacak gibi değil. Tıpla ilgili bilinen ne varsa her şeyi yıkmışlar. Söyledikleri şey tamamen; Sigara içmekten çekinmeyin. Bu vitamin, sigaranın zararlarına karşı vücudunu korur. Anlamına geliyor...

Böylelikle ilaç reklamlarının neden yasaklandığını ve yasaklanmasının da ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlamış oldum.

İnsanları hiç düşünmeden sadece para kazanma amacıyla ilaç üreten firmalar, basit bir vitamin reklamında bile böyle yaparsa, zamanı gelip de ilaç reklamları serbest bırakılırsa kim bilir normal ilaçlar için insanları nasıl kandırırlar. Hele hele avucunda tuttuğu her hapa büyük bir mucizeymiş gibi bakan, olur olmaz her şeye dolaptan bulduğu her ilacı yutan bizim millete... Olabilecekleri düşünmek bile istemiyorum...

Lütfen doktorun size özel yazdığı ilaçtan başka bir ilaç kullanmayın ve ilaçlar hakkında söylenmiş en önemli sözü asla unutmayın; “Her ilaç, aslında bir zehirdir.”