31 Mart 2008

LSD'nin bilinmeyen bir özelliği...

Günümüzde neredeyse her hastalık için bir ilaç var. İlaçlar ilk olarak tıbbi kimyagerler tarafından laboratuvarlarda geliştirilip kullanıma sunuluyor ama tabii ki yan etkileri vs. derken bazen yarardan çok zarar getirdiği de olabiliyor.

Kendi kanımca (ve bana göre olması gerektiği şekliyle) ilaçlar sadece gerektiğinde, doktor tarafından zorunlu tutulmadıkça kullanılmamalı.

Şimdi “Bu da nereden çıktı?” diyeceksiniz...

Daha önceden bir iki yazımda son okuduğum “107 Kimya Öyküsü” isimli kitaptan bahsetmiştim. Yine bu kitapta ilginç bir ayrıntı dikkatimi çekti.

İlaç üretimi ile ilgili olan tıbbi kimyadan bahsederken arada LSD isimli maddeyle ilgili bilgiler de veriyorlar (LSD laboratuvarda bulunup geliştirildikten sonra ruhsal hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılıyormuş)...


Bildiğiniz gibi “LSD” denilen gençlere hoş görünmeye çalışan, birçoklarınca asit diye bilinen madde de aslında LSD’dir.)

Bu kitapta da LSD’den; tıbbi kimyanın iyi niyetli çabalarına rağmen ortaya koyduğu kötü bir ürün olarak bahsediliyor ama bana esas ilginç gelen yanını size de aktarayım istedim.

LSD alanlar, yapay olarak şizofrenik belirtiler yani gerçeklikten uzaklaştıran halüsinasyonlar görürler/yaşarlar...

Bunu biliyorduk ama bir de şöyle bir yan etkisi varmış;

Beynimizin, bir kez bu kimyasalları algılayınca ve ona göre çalışma mantığını düzenleyince bir daha normal haline geri dönememe durumu da söz konusu olabilirmiş. Bir kez yapay yolla şizofrenik algıya sahip olunca bu durum geri dönüşü olmadan kalıcı hale gelebiliyormuş ve LSD alan biri hayatı boyunca şizofreni hastası olarak yaşamaya mecbur kalabilirmiş...