26 Mart 2008

uzakpark hizmet projesi

İstanbul’un trafiği malum, bir yerden bir yere en az bir iki saatte gidiliyor, park yeri aranıyor sonra tekrar geriye yine bir o kadar daha yol yapması var, sinir, stres, yorgunluk, harcanan zaman... vs.

Bazen trafik öylesine yoğun ve sıkışık oluyor ki insan arabasıyla bir yere gidip gideceğine bin pişman oluyor, hele hele bir yerlere yetişmek zorundaysanız insanın arabayı bırakıp gidesi geliyor.

Durum böyle olunca ve bu trafik sorununun çözülemeyeceğini de düşündüğüm için şu anda içinde bulunduğumuz koşullara göre aklıma başka bir şey geldi...

Yeni türde bir park hizmeti:

Merkezi yerlerde trafik çok yoğunlaşmış, yürüseniz on dakikalık yolunuz kalmış ama arabayla trafiğin içinde sıkışmışsınız. Daha bunun ara sokakları, park etmesi vs. var.

Ulaşmak istediğiniz yere gitmek için epey bir zaman harcamanız gerekiyor. Keşke arabayla çıkmasaydım diye düşünüyorsunuz ama bunun geri dönüşü yok, yola devam etmek zorundasınız.

Hah! İşte burda benim park hizmeti sistemim devreye giriyor.

Bu servisi veren şirketin (özel giysili) personellerinden birinin yanına geliyorsunuz. Durak benzeri bir cep ya da kaldırıma yanaşıp arabanızı teslim ediyorsunuz ister geciktiğiniz toplantınıza, ister işinize, uçağınıza, arkadaşınıza vs. yetişiyorsunuz.

Peki teslim ettiğiniz adam arabayı ne yapıyor?

İşe giderken siz inip gidersiniz, adam sizin yerinize trafikle boğuşup aracınızı iş yerinizin otoparkına ya da yakın bir yerine park eder. Ya da vaz geçtiniz, akşama eve döneceğiniz zaman arabanızla gitmek istemiyorsunuz görevli kişi aracı alıp sizin yerinize evinize (ya da evinize en yakın otoparka) bırakıyor...

Siz hangi park yerini ya da adresi verdiyseniz oraya teslim edip anahtarını da park yeri görevlisine ya da evdekilere teslim ediyor. (Ücreti de taksi fiyatının yarısı kadar olsun.)

Böyle bir sistem kurup her bölge ve otoparka bir numara verip güzel bir yöntemle işe başlamak mümkün.

Daha önceden ne düşündüysem, aklıma ne geldiyse tek tek uygulanıyor, başka birilerinin de aklına gelince bir şekilde hayata geçiriliyor.

Bunun yapıldığını da görürsem şaşmam... Ama dert değil tabii ki, aklıma gelen her şeyi kendim yapacak halim yok. Birileri yapsın, düşündüğüm şey hizmet, iş ve istihdam imkânı yaratsın da gerisi sorun değil... Ben daha çoook şeyler bulurum :)

(yalnız "uzakpark" kelimesini ben buldum, o bana ait, bunu kullanmak yok şimdiden söyleyeyim.)