14 Nisan 2008

büyük tesadüf ve I. Dünya Savaşı...

I. Dünya Savaşı’nı tetikleyen olay için nereye baksanız;

“.....SarayBosna'da bir Sırp milliyetçisi tarafından yapılan suikastle Arşidük Franz Ferdinand'ın öldürülmesi sonucunda, Avusturya Sırbistan'a savaş ilan etti ve böylelikle I. Dünya Savaşı başlamış oldu….” bilgisine rastlarsınız.

Tabii ki bu olaydan önce I. Dünya Savaşı’nı hazırlayan birçok neden vardı ve neredeyse savaş kaçınılmaz olmuştu ama bu olay bir bahane gibi kullanılıp savaş başlatılmış oldu…

Bu kilit olayla ilgili okuduğum bir yazıda karşılaştığım inanılmaz tesadüfler çok garibime gitti ve öğrendiklerim çok ilginç gelince buraya da aktarayım istedim.

Bildiğiniz gibi Arşidük Franz Ferdinand, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun varisidir ve amacı hâlâ çözülemeyen bir SarayBosna gezisine çıkar.

SarayBosna’daki Sırp teröristler (yasa dışı “karakol hareketi” mensupları) Ferdinand’a bir suikast düzenlemeye karar verirler ve bunu uygulamak için her türlü bilgiyi bir şekilde edinirler.

Ferdinand, eşiyle birlikte trenle Saraybosna’ya gelmiş ve kendisi için tahsis edilen üstü açık özel bir arabayla şehir merkezine doğru konvoy halinde yola çıkmış.

Ferdinand ve eşini taşıyan özel arabanın geçeceği güzergâhı daha önceden öğrenen teröristler gerçekten de bu yol üzerinde suikasti gerçekleştirmek üzere çeşitli noktalarda mevzilenmişler.

Teröristlerden biri, beklenen anın geldiğini düşünerek konvoy yeterli derecede kendine yaklaşınca bir el bombasını konvoya fırlatmış. Bomba patlamış ve konvoyda hasarla birlikte yaralananlar olmuş ama yanlış araba hedef seçildiği için Ferdinand’a bir şey olmamış.

Ferdinand bir suikasti atlattığını düşünerek geziye devam edilmesinde ısrar etmiş (adam ecelini arıyor). Bu sırada şehrin merkezinde, Ferdinand’ın belirlenmiş güzergâhının dışında, suikastçi gruptan bir kişi yanlış bir yerde beklemektedir.

Ferdinand şehir merkezine gelir, meydanda toplanan halka karşı bir konuşma yaptıktan sonra halkı selamlayıp gezisini tamamlar ve kalacağı yere doğru yola koyulmak üzere arabasına biner.

Şoför bir süre gittikten sonra bilmeden yanlış bir yola sapar fakat ilerlemeye devam edince yanlışının farkına varıp dönmek için manevra yapar.

İşte tam bu sırada yanlış yerde bekleyen suikastçi (Princeps) ile karşılaşırlar ve suikastçi, üstü açık arabada gördüğü Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun varisi Arşidük Franz Ferdinand ve eşinin üstüne silahını boşaltır…

Bundan sonra olayların arkası çorap söküğü gibi gelir, Almanya’nın desteğini alan Avusturya aradığı bahaneyi bulur ve Rusların gözetiminde olduğunu bildikleri Sırbistan’a bütün dünyayı kan gölüne çevireceğini düşünmeden savaş ilan eder…