11 Nisan 2008

dönmedolaba da biner miyiz? [:)]

New York Stony Brook Devlet Üniversitesi’nde Psikolog olan Art Aron, çeşitli fiziksel dış uyarıların beyni duygusal değerlendirmeler sırasında etkilemesiyle ilgili bir deney yapmış.

Bu deneyde; iki kadın görevli büyük bir parkta anket yapıyorlar fakat biri sıradan bir bankta oturuyorken diğeri anketi parktaki minik bir göletin üzerinde “Sallanan küçük bir köprüde” yapıyor...

Her iki kadın da anketi sadece erkeklerle yapıyor ve kendilerine çeşitli sorular sorduktan sonra “Eğer anketin sonuçlarını merak ederlerse kendisini arayabileceğini...” söyleyerek bir telefon numarası veriyorlarmış.

Bir hafta sonra ankete katılan erkekler telefon etmeye başlamışlar ama çok garip bir durum varmış; Oturarak anket yapan kadını sadece bir iki kişi ararken, köprüde anket soruları yönelten kadın telefonlara yetişemiyormuş...

Art Aron bu durumu şöyle açıklıyor:

“…….

Erkekler köprüde karşılaştıkları kadını daha ilgi çekici buluyorlar çünkü; onunla konuştuklarında köprüdeki sallanmanın verdiği bilinç altı tehlike uyarısı, onları çevrelerine karşı hem daha dikkatli hem de daha fazla algıya açık bir duruma getiriyor.

Bu durum, aniden oluşabilecek bir tehlikeye karşı vücudun önlem alıp atik davranması için çeşitli hormonların harekete geçmesine neden oluyor. Başka nedenlerle de olsa bir şekilde “dikkat kesilmiş” bir erkeğin karşısındaki kadın da doğal olarak bankta oturan diğer kadından daha fazla etkileyici olabiliyor.

………..

Bilmeden deneyimize katılmış olan erkeklerdeki bu duygusal sapmayı algıda yanılsama olarak ele almamız gerekiyor.

Zaten filmlerde de gördüğünüz üzere :)
ilk kez dışarıda bir gün geçirecek çiftlere dikkat ederseniz;

İlk buluşmada şanslı olmak isteyen erkeklerin, hem kendisini gösterebilmesi hem de oluşabilecek suni tehlikelerde sığınılacak bir liman durumuna gelebilmesi için kızı elinden tuttuğu gibi lunaparklardaki yüksek dönme dolaplara ya da "roller coaster"lara götürmesi bir tesadüf değil...”