27 Mayıs 2008

itfaiye bölü üç...

Yıllar yılı yazılır çizilir; İstanbul’un dar sokaklı eski semtlerine itfaiye giremez ve yangın alır başını gider.

Peki şimdi şöyle düşünsek;

Çok kısa bir sürede eski semtlerin tamamını yıkıp yeniden geniş caddelerle inşa etmemiz mümkün değil ama iftaiye araçlarını küçültebiliriz. Büyük koskocaman bir kamyon yerine üç araçtan oluşan mini bir filo böyle özel durumlarda kullanılabilir.

Bu üç küçük iftaiye aracının birinde (kasasında) suyu pompalayan motor aksamı ve hortumlar diğer ikisinde de su bulunur. Üçü yanyana gelince büyük bir itfaiye aracının özelliklerine kavuşmuş olurlar.

Yani normal bir itfaiye aracının su pompasını, hortumlarını ve taşıdığı suyu üçe bölüp özel üretilmiş daha küçük araçlarla taşıma fikri hiç kimsenin aklına gelmiyor mu?

Araçlar dar sokaklardan ve kaldırımlara karşılıklı park etmiş arabalar arasından rahatlıkla geçebilecek boyutlarda olacağı için hiçbir yere de takılmaz.

Dünyada böyle örnekler yok mu?
(ya da var mı?)
Varsa da yoksa da olabilecek bir şey. Evet belki bir şoför yerine üç şoför gerekecek ama o da dert değil çünkü normal bir itfaiye aracında da en az üç dört görevli itfaiye eri bulunur. Bunlar da tek araca bineceklerine diğer araçları sürerler sorun kalmaz...