15 Mayıs 2008

sessiz hoparlör?

Müzik dinlediğimiz kulaklıklar ne kadar ama ne kadar iyi olursa olsun iyi bir müzik tesisatında doğrudan (kulaklıksız) dinlediğimiz sesin gerçeklik hissini asla veremez. (Sanırım bu söylediklerime itiraz edecek biri yoktur.)

Bunun nedeni; müziği oluşturan ses dalgalarının kulaklıkla dinleyince sadece kulağımıza gelmesi, vücudumuzu etkilememesidir.

Doğrudan (kulaklık olmadan) dinlediğimiz müzikte ise ses dalgalarını vücudumuz da hisseder ve hatta bazen kaliteli bir sistemle bir şeyler dinleyince bas sesler resmen bom bom bom bütün kemiklerimizi titretir :)

Şimdi, önümüzde çalışma prensibi olarak elektrik akımını senkronize hareketlere çevirebilen bir playstation oyun konsolu örneği var. Oyun oynarken elimizdeki yönlendirici joystick biz hata yaptıkça ya da ekrandaki şeylere çarptıkça titreşerek algımızı daha da gerçekçi bir boyuta taşıyor.

Bu mekanizma benzeri bir sistem kurduğumuzu düşünelim...

Bir müzikçalara (mp3 player ya da müzik seti vs.) kulaklığımızı bağladığımızı düşünelim. Kulaklığı normal bir şekilde her zamanki gibi takalım ama bir de bu kulaklıktan ya da cihazdan gönderilen bas tonlarını sinyal olarak algılayan küçük ama ses çıkarmayan hoparlör benzeri aparatlar olduğunu varsayalım.

Diyelim ki belimize kemer gibi taktığımız bir şey olsun (ya da pantolonun bel kısmına takabiliriz) ve biz bu küçük titreşimler yayan ama ses çıkarmayan cihazları da bu kemere takalım. Müzik çalarken kulaklıktan duyduğumuz anda müziğe göre bu aparatlar da harekete geçsin ve her bas vurduğunda o da hareket ederek müziği dışardan duyuyormuşuz, vücudumuzla da hissediyormuşuz gibi bir etki yapsın...

Bu türdeki cihazları geliştirip havadan sinyal alıp işleyen bir şekilde düzenlersek (günümüzde de var olar bluetooth kulaklıklar gibi) kablosuz olarak kullanma şansımız da olur. Mesela tenisçilerin bileklerine taktıkları ter bantları vardır, bunun üzerine entegre ederek kullanabiliriz, ister bileğine ister koluna ister boynuna tak.

İşte böyle bir şey yapılabilir ve böyle bir şey yapıldığı zamanda kulaklıkla müzik dinlemek çok güzel bir şey olabilir :)

Hani şu iğrenç kulaklıkla müzik dinleme durumundan bıktım geliştirilsin diye bir şeyler yapılsın istiyorum ama değişen pek bir şey yok. Bari ben kendim bulayım bir şeyler diyince de bunu düşündüm... Yapacak olanlara şimdiden teşekkürler.


[buluştan buluşa -ek not-]
(bir de bu aletleri sağ- sol eline ve ayak bileklerine bileklik olarak taktığınızı düşünün. Üzerinizde de bir cihaz olsun ve kaldırımlardan elektrik direklerinden gönderilecek olan sinyalleri algılasın (belki de belli bir renk boyayı optik olarak algılayıp sinyale çeviren bir sistem bile olabilir) görme özürlü biri, olması gereken yolun dışına çıktığında cihazlar elinden tutuyormuş gibi onu soldan sağdan uyarsın... Kullanışlı ve yararlı bir sistem olmaz mı?)