23 Mayıs 2008

sigarasız bir hayat ve asansörler...

Gelişmiş ülkelerdeki “Çevreyi oluşturan her türlü canlıya saygı” kapsamında olmasa da “Çevredeki insanların sağlıklı yaşam hakları” adına; sonunda ülkemizde de bir sigara yasağı uygulaması başladı.

Yakında, durakta ya da bir alışveriş merkezinde “Sigara içersin içemezsin!” kavgaları yüzünden birbirini vuranları göreceğiz. Bunlar onların kendi tercihidir karışamam, vururlar, vurulurlar vs. gazeteler yazar öğreniriz.

Benim bu konuyla ilgili aklıma farklı bir şey geldi.

Şimdi tüm kapalı yerlerde sigara içmek yasak ya... Haliyle bütün işyerlerinde de yasak.

Durum böyle olunca çok katlı büyük iş yerlerinde herkes ikide bir dışarı çıkıp sigara içip geliyor. Bu da çok normal bir davranış hepimizde yıllarca sigara içimenin getirdiği bir alışkanlık var ve kolay kolay da değişmiyor...

Ama göz ardı edilen bir şey var ki o da asansörlerin günlük çalışma sayısının üzerinde çok fazlaca kullanılmaya başlanması...

İnsanlar, sabah gelip iş yerlerine asansörle çıkıyorlar, öğle yemeğine giderken ve dönerken birer kez daha ve bir de akşam evine giderken asansör kullanıyordu.

Arada da gelen giden sayısı müşteri, misafir vs neyse ona göre kullanılıyordu. Ama şimdi sigara yüzünden aşağıya inip çıkan insan sayısı o kadar çoğaldı ki asansörler neredeyse her yerde hiç durmadan çalışmaya başladı.

Umarım, yakında asansör arızası yüzünden kazalarla karşılaşmayız ve bina yöneticiliri artan asansör kullanımına uygun bir şekilde bu durumu göz önünde bulundurarak bakımları da periyodik olarak arttırmanın gerekliliğini düşünürler.