19 Haziran 2008

amatörler için havadan enerji...

Yabancı kanallardaki belgesellerde bilim adamları en ufak enerji ihtiyacı için bile alternatif enerji kaynaklarının nasıl kullanılabileceğini açıklayan programlar yapıyorlar.

Denk gelip de izlediğim bir ikisinde dikkatimi çeken şeyleri buraya da yazayım dedim.

Birincisi:

a-) Büyük ve sağlam (içinden insan geçecek kadar büyük) plastik bir boru deniz kenarında bir iskeleye denize yukarıdan aşağıya doğru dik olacak şekilde monte ediliyor.

b-) Borunun üst kısmı daraltılıp ucuna bir vantilatör pervanesi takılıyor. Borunun aşağıda açık kalan ucu dalga gelip de denizin yükselmesiyle suyla kapatılınca borunun içinde kalan hava (alttan her dalga gelişinde) yukarı doğru yükseliyor.

c-) Yukarıda takılı olan vantilatör pervanesi borunun içinde yükselen havanın basıncıyla dönmeye başlıyor ve bu pervaneye bağlanan minik bir elektrik motoru sayesinde elektrik elde ediliyor.

d-) Amatör kullanım için yapılan bu küçük tasarım sayesinde bile yakındaki bir karavanın aydınlatması sağlandığı gibi, buzdolabı ve laptop bilgisayarın elektrik ihtiyacı da karşılanıyor.

[D-İ-K-K-A-T-! Bizim ülkemizin üç tarafı da denizlerle çevrili... Aman sakın bundan yararlanmayın(!) sonra temiz enerji falan elde edersiniz, neme lazım...]


İkincisi:

a-) İki adam oturuyorlar ve bir motorsikletin hareketli mekanizmalarını söküp üzerinde bazı küçük değişiklikler yapıyorlar.

b-) Zincire bağlı olan çarkları daha fazla kuvvet elde etmek için büyütüyorlar, motorun bazı kısımlarında mekanik değişiklikler yapıyorlar vs. (ama tamamen amatörce ve kişisel olarak ilgileniyorlar).

c-) Üzerinde oynanıp yeni düzenlemeler yapılan motorun iki yanına yangın tüpü benzeri iki tüp bağlanıyor ve içine de basınçla sıkıştırılmış bildiğimiz hava (benzincilerde lastık şişirdiğimiz şu bildiğimiz hava) basılıyor.

d-) Tüplerin içindeki basınçlı hava motora gidince hareketi başlatıyor ve motorsiklet hareket ediyor. İşte sana bedavaya havadan enerji.

[D-İ-K-K-A-T-! sakın mühendislik fakültelerinde bu tipte çalışmalar yapmayın(!) yeni bina yapıldığında belediyelere imzalatılması zorunlu olan (ortaokul çocuğunun bile yapabileceği) elektrik tesisatı projesi çizmeyi öğretmek daha kolay, hem öyle memlekete faydalı falan olurlar aman haaa!]


(ikinci örnek için bir iki yerden farklı çalışmalara ulaştım belki ilgilenen çıkar)