27 Haziran 2008

şimdi Eşek arısı'na söylüyorum :)

Daha önceki gönderilerde de belirttim şu aralar işler dolayısıylar çok yoğunum ve şöyle rahat rahat oturup bir şeyler yazacak vakit bulamıyorum.

Fakat dikkatimi çeken bir şey de var ki EURO 2008 Futbol Kupası karşılaşmaları bitmeden sıcağı sıcağına yazmam lazım.

Radikal ekibinin zamanında çıkarıp moda yapmaya çalıştığı ve aynı kafadaki tayfanın yanda gideni NTV’nin de televizyondan desteklediği (yanlış olarak, zamanla çığ gibi büyüyen bir katılımla) “EURO” (yûro) kelimesine bir “AVRO” deme saçmalığı vardı.

Avrupa’da EURO kelimesi bütün dünyada “yûro” diye okunurken nasıl olmuş da bizim sivri zekâlılardan biri akıl etmişse tutturmuş bir avro’dur gidiyor. Ekonomi sayfalarında, televizyon programlarında, radyoda bir avrodur tutturmuşlar insanları sinir ediyorlar.

Peki kardeşim madem öyle söyledin ve yanlış olduğu halde bu kadar “AVRO” diye direttiniz de niye yine aynı kelimeyi içeren “EURO 2008” için AVRO demiyorsunuz?

Haydi!!! Desenize...

Desenize “AVRO 2008’de takımımız yarı finale yükseldi.”, “AVRO 2008’in yıldızı Türkiye.” diye... Böyle deyin de millet bir yerleriyle gülsün size...

Sizler de bunun ne kadar yanlış ve saçma olduğunu belki böylelikle anlamışsınızdır ve belki ekonomi programlarında bundan sonra “Euro”ya avro demekten vazgeçersiniz. (diyeceğim ama siz hatalarına devam etmeyi özellikle seven tiplersiniz ve böyle demeye devam edersiniz...)

Bir gezi için Avrupa’ya giderseniz orada da deyin de millet suratınıza “Ne diyorsun anlamıyorum.” desin. Anca o zaman anlarsınız!!!

Böylece gün geldi, Euro 2008 gibi bir olayla evrenselliğin dışında özgün bir şeyler yaratmaya çalışırken “Ne kadar bilgili ve kültürlüyüz.” ayağına komik duruma düştünüz...

Buyurun siz yine birbirinize avro deyin....