25 Temmuz 2008

Çocuklar için evde dişmacunu yapımı...

Geçenlerde bir belgeselde gördüm; kendi diş macununuzu kendiniz yapın diyerek tarifini verdiler:

1- (Bir çay kaşığı) Karbonat (evde var)

2- (Yarım çay kaşığı) Tuz (evde var)

3- (Bir damla) Doğal Nane Esansı
(Gıda boyası satan yerlerden ya da bazı eczanelerden temin edilebiliyormuş. Olmazsa taze naneleri küçük bir buzdolabı poşetinin ya da naylon torbanın içine koyup oklavayla –benzeri başka bir şeyle de olabilir- ezip/dövüp suyunu (ve yağını) çıkartıp bunu kullanıyoruz)

4- (Yarım çay bardağı) Su
(Eh artık!)

5- (Bir yemek kaşığı) Gliserin
(Bütün eczanelerde var. Ama bulamazsanız dert değil koymasak da olurmuş. Bu sadece görünümü macunsulaştırmak için kullanıldığından ille de şart değilmiş.)

+
İsteğe bağlı olarak gıda boyasıyla renklendirebiliyoruz.

Bütün bu malzemeyi karıştırıp en son suyu ekliyoruz ki kıvamını istediğimiz gibi yapınca suyu fazladan koymuş olmayalım...

Güzel, kapaklı bir kavanozu (belki üstünü cam boyasıyla güzelce boyayıp daha da güzelleştirip) diş macununu koymak için kullanabiliriz.

6 yorum:

kabakmeltemi dedi ki...

niye özellikle "çocuklar için"?

nasıl bi sonuç veriyor acaba, temizliyor mu ki? yeterse niye piyasada bulunan içinde binbir şey olan macunlardan kullanıyoruz ki?

taş devrine dönmek istiyorum!

ONALTIKIRKALTI dedi ki...

çünkü büyükler dişlerini fırçalamıyor ve küçüklere örnek olmuyorlar, bu yüzden dişmacunu ile sıkı fıkı olacakları, o konu ile ilgili bir şeyler yapacakları bir etkinlik olsun... çocuklarla bu dişmacununu hazırlarken konuşmalar yapılacaktır, işte naneyi böyle yapıyoruz ki güzel koksun vs. gibi bir sürü şey çocuğun aklına yer edecektir... bir de eğlenceli ve faydalı bir uğraş işte, hem sağlık için hem el becerisi için hem de kendi kendilerine dışarıdan para verip aldıkları bir şeyi evde yapabilmenin ilginçliği... :) o minik yüzlerden sağlıklı gülücükler hiç gitmesin...

Koyun Eğlencesi dedi ki...

Koyun Eğlencesi
Çok teşekkür ederim fakat yapımını ben daha farklı biliyorum ekstradan vanilya, limon suyu, saf sabun toz halinde sakın ha deterjan kullanmayın. Olacaklardan sorumlu değilim. Saf sabun tozu bildiğin sabunun tozu sanırsam eczanede, aktarda toz sabun bulabilirsiniz. Ama kendiniz sabunu rondodan geçirmeyin. yoksa ben karışmam. Sitenin sevgili sahibi başarılarınızın devamı bekler. Hayırlı Günler dilerim.
Koyun Eğlencesi

ONALTIKIRKALTI dedi ki...

teşekkürler koyun eğlencesi...

Adsız dedi ki...

ya teşkür ederim ödev iç.in lazımdı normald kareli defteri sevmeme bana mat dersini hatırlatır bu kareli defteri çok sevdi mat demişken aklıma mat ödevi geldi tev daha ebob ekok prsi çözcem

ONALTIKIRKALTI dedi ki...

Adsız :))) lütfen hem mat.'ı hem kareli'yi hem de (özellikle) "Türkçe"yi sev :) :)