21 Temmuz 2008

radyasyonlu güzellik kremi?

Bir önceki gönderide ucuz cep telefonlarının albenisine kapılıp sağlığımızı tehlikeye atmamamız için dikkatinizi çekmeye çalışmıştım.

İnsanlar her zaman ucuz ya da çok şey vaadeden ürünlerin peşinden koşmaya meyillidir. Bu konu bana çok acayip başka bir konuyu hatırlattı.

Zamanında, (Avrupa’da kozmetik sanayii emekleme çağındayken) kendini laboratuvara atan bilim adamları çok geçmeden elinde yeni bir güzellik kremiyle ortaya çıkıveriyormuş.

Amaç güzellik ya, kadınlar da yaşlanmasın, pırıl pırıl parlayan cam gibi bir cilde sahip olsun istiyorlar ya; adamlar “RADYASYON”lu güzellik kremleri bile yapıp satmışlar.

Radyo aktif maddelerin çok kısa sürede kanser oluşumuyla ani ölümlere neden olduğu tabii ki o zamanlar bilinmiyormuş.

Ve öyle bir reklam yapıp öyle bir moda yaratmışlar ki; neredeyse her türlü ürünün (Uranyumlu dondurmadan, Radyumlu prezervatife kadar geniş bir yelpazede.) radyoaktifli olanını yapıp satmışlar. İnsanlar da uzun bir süre gerek sağlıklı olmak gerekse güzel görünmek için bu ürünleri kapışmışlar...

Siz siz olun reklamlara, tüketimi körükleyen her mevzuya "Gazetede yazıyor, televizyonda söylüyor ve hatta çıkıp doktorun kendisi açıklama yaptı!" diye inanmayın...

Bugün bunu söyleyen, yarın tam tersini söyleyebiliyor ama iş işten geçmiş oluyor.