07 Temmuz 2008

"tüp içi top" reklam projesi?

Çocukluğumdan beri oldum olası dükkânların vitrin düzenlemeleri ilgimi çekmiştir. Çok küçük bir çocukken beğendiğim ilk vitrin de haliyle bir oyuncakçı dükkânının vitriniydi... Ve bu vitrinde o zaman için çok ilginç gelen (görünmeyen bir yerde çalışan vantilatörün oluşturduğu rüzgârla savrulan) koli/paket köpüklerinin vitrinin içinde, oyuncaklar arasında kar taneleri gibi uçuşmasını çocukça duyduğum hayranlıkla uzun uzun seyrettiğimi de hiç unutmam.

Sırf bu konu üzerine yani vitrin dekorasyonunda yapılan tasarımların (yoldan geçenleri nasıl etkilediği vs.) üzerine yapılan bir film de hatırlıyorum. Ama filmi o kadar uzun zaman önce seyretmiştim ki aklımda kalan tek şey; gece dükkâna gizlice giren (filmin kahramanı) birinin yaptığı yaratıcı vitrin tasarımlarının sabah olunca herkesin ilgisini çekmesi ve şehirde bu vitrinin konuşulup olay yaratmasıydı.

(Büyükçe bir cam vitrin... İki köşesine görünmeyecek şekilde iki büyük makara ve bu makaraya bağlı yürüyen bant yerleştirilmiş (ki bunları bir motor çevirince bant hareket ediyor)... Yürüyen bantın üzerine bisikletli bir manken koyuluyor... Bisikletin üzerindeki mankene spor kıyafetler giydirilmiş, ayakları pedallara geçirilmiş. Uzaktan bakıldığında vitrinde biri gerçekten giden bir bisikletin üzerinde hareket ediyor gibi görünüyor... Boş yerlere de sanki bisiklete binene bakıyorlarmış gibi diğer spor giysili mankenler yerleştirilip bir mizansen yaratılmıştı...)

(güta-batik eşarplar için çizim ve boyama yaptığım zamanlarda bunları satan bir mağazanın vitrinini düzenleyen bir abimizin atölyesinde, üzerine çiçek kelebek vs. çizilmiş köpük plakaları adaptöre bağlı ısıtılmış bakır telle (ısıyla eritip) düzgünce kesip biçim vermesini seyrederken de bu filmin yukarıda anlattığım sahnesi aklıma gelmişti...)

Geçenlerde başka bir proje için kendimi zorladığım anlarda aklıma ilginç bir tasarım geldi. Ama bu tam bir vitrin süslemesi sayılmaz. Sadece tanıtım amaçlı, ilgi çeken yeni bir reklam mecrası olabilir.

Proje, çok küçük çaplı herhangi bir vitrine de uygulanabileceği gibi devasa büyüklükteki bir alışveriş merkezinin içine de uygulanabilir, kentin meydanlarından birinin ortasına tek başına belli bir süreliğine de koyulabilir.

Sistemi kurmak için önce şeffaf plesiglastan şeffaf büyük tüpler yapıyoruz. Bu tüpleri soba borusu gibi birbirine geçirip dirseklerle sağa sola yönlendirip istediğimiz şekilde belli bir mekânın içinde özel bir boru ağı oluşturuyoruz.

Bu boru hattının içine de borunun genişliğine uygun büyük naylon (hafif, şişirilen plaj topları gibi) toplar hazırlıyoruz (tabii ki üzerine marka, isim vs. yazılmasını düşünüyorum). Şeffaf boru hattının içine üzerinde reklamını yapacağımız markaların (ya da yazının) bulunduğu naylon topu/ topları koyuyoruz.
Naylon topun tüpün genişliğine yakın bir büyüklükte olmasını düşünüyorum ama tek marka için üzerine sadece o markaya ait logonun basılı olduğu bir sürü küçük toplar da olabilir.

Sonra tüpe veriyoruz havayı toplar başlıyor tüp hattın içinde dolaşmaya. Bunu büyük alışveriş merkezinde her yeri dolaşan dairesel bir sistem olarak da düşünebiliriz, dikey tek büyük bir tüpte havayla yukarı çıkıp (hava kaynağı kapatılınca) kendi kendine aşağıya da inebilir...

Bana yapılabilecek gerçekçi bir uygulama olarak görünüyor. Belki birileri bu fikri alıp böyle bir şey yapar diye düşündüm... (bugün olmasa yarın :) )