01 Ağustos 2008

tv'deki film eleştirileri için bir öneri...

Sinemayı severim, filmlere bayılırım... Ve tabii ki filmlerin arka planında anlatılmak istenen şeylere de dikkat ederek seyrederim. O yüzden film eleştirilerine de elimden geldiğince bakmaya çalışırım.

Tabii ki bir filmi izlediğimizde anlatmak istenen şeyi bizler de kendimize göre yorumlayarak anlayabiliyoruz ama her ne kadar anlayabilsek de başkalarının da konu üzerine kendine göre fikirleri olabilir ve belki de eleştiri ve yorumlarıyla fark etmediğimiz bir sürü şeye dikkat etmemizi sağlayabilirler.

Filmler hakkında yapılan yorum ve eleştiriler, daha sonradan seyredeceğimiz filmlerde daha önceden dikkat etmediğimiz noktaları görmemizi sağlayabildiği için de ayrıca yararlı olacaktır.

Fakat genelde de niyeyse televizyonda yayınlanan filmler hakkında eleştirileri filmin öncesinde veriyorlar. Yani eleştiriyi yapanlar filmi seyretmiş oluyor bizlerse filmi seyretmemiş olduğumuz için anlatılan ayrıntılarda boğuluyoruz.

(Genelde de bu tür ince fikirli bir yaklaşım TRT’de var. Yoksa bırakın eleştiriyi, bir çok özel televizyon kanalı filmin sonunda çıkan jenerik yazılarını bile yayınlamayı külfet olarak görüyor.)

Film öncesinde belirli açıklamalar yapılabilir.

Mesela, yapımcının ya da yönetmenin sinemadaki ilk yıllarında yaptığı bir film mi? Yoksa ustalık dönemi yapıtı mı? Bu film büyük bir bütçeyle mi yapıldı? Savaş yıllarında küçük bir bütçeyle mi yapılmak zorunda kaldı? Filmde kullanılan efektler ve teknoloji, oyuncuların daha önceki başarıları vs. Ya da bu filmi anlamanız için filmin geçtiği dönemi iyi bilmelisiniz, bu film İngiltere’nin savaş yıllarında baştaki hükümetin aldığı kararları eleştirmek için yapılmıştır vs... denilebilir.

Ama seyircinin görmediği bir filmin yukarıda anlatıldığı gibi tanıtımı yerine eleştirisi yapılınca seyirci için bu eleştiri bölümü çok sıkıcı oluyor. O yüzden film yorum ve eleştirilerinin filmin sonunda verilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Aynen, sinemadan çıkınca arkadaşlarımızla birlikte "seyrettiğimiz filmin üzerine konuşuyormuş" gibi(filmi seyretmiş olduğumuz için) yapılan muhabbeti de daha bir bilerek takip ederiz...

Şu sahnesinin şurasındaki şu şu şu figürler bilmem neye gönderme, yok bilmem hangi sahne aslında psikolojik olarak şunları sembolize ediyor falan gibi şeyleri filmi seyretmeden tam olarak hissedip anlamak ve bu yorumun ne derece bize yeni kapılar açacağını bilmek gerçekten zor...

Bırakın filmi izleyelim sonra sizin eleştiri ve yorumlarınızı alalım. Bunun için "Film eleştirileri filmlerin sonuna koyulsun." kampanyası başlatacak değilim ama bu fikrimi beğenenler olacağına da eminim...