11 Eylül 2008

en, boy, sol, sağ...

Bundan yaklaşık 20 yıl önce bilgisayar kullanmaya başladığımız yıllarda çeşitli programlarla sayfa yaparken (bilgisayarla dergi tasarımı yapılırken) İngilizce bilmeyenlerin en büyük derdi sayfa çiziminde kullanılan koordinatların yazıldığı bölümdeki en/boy birimlerinin height/weigh, left/righ gibi terim kısaltmalarını ezberlemekti. (Ki o zaman İngilizce günlük hayatın içinde bu kadar çok kullanılmazdı, şimdi çoluk çocuk her şeyi biliyor...)

Çizim sırasında H, W, L, R yazan kutucukları karıştırırsanız yaptığınız işi düzeltmek için bu birimlere tekrar girip yazdıklarınızı düzeltmeniz gerekirdi ki bu da günde belki de yüzlerce kez yaptığınız bir şey için zaman kaybı demekti...

Adam bilgisayarı zaten zor öğreniyor bir de bilmediği İngilizce ile karşılaşınca iyice şaşırıyor, programları öğretirken İngilizce ile ilgili küçük ipuçları da veriyordum. :)

Bunlardan biri de her zaman işe yarayan şu açıklamalardı: H (height) yükseklik demektir ama hatırlamazsan harfe bak “H” uzaktan bir adam ellerini kaldırmış boy veriyor gibi duruyor, “W” de (weigh) genişlik demek adam ellerini yanlara açmış gibi düşün diye yardım etmeye çalışırdım.

Geçenlerde seyrettiğim bir şeyde ilk okul öğrencilerine öğretmenleri buna benzer bir şey gösteriyordu.

Çocuk sağını ve solunu şaşırıyor, öğretmen de iki elini açıp ikisiyle de (ellerini tabanca gibi yapıp) ateş ediyormuş gibi yapıyor. Eller bu durumda, işaret parmakları ileriyi gösterirken baş parmaklar da açılmış vaziyette duruyor.

Öğretmen: “Bakın, sol elimizle “L” (left) harfi yapabiliyoruz ama sağ elle tersi oluyor. Demek ki bu el (sol eliyle yaptığı L’yi gösterip) yani bu tarafımız solmuş.” diye açıklıyor...

Küçük ve basit ama güzel bir ayrıntıydı, hoşuma gitti.