30 Haziran 2009

Esnafın taksit güvencesi :)


Hep derin mevzulardan bahsedecek değiliz ya, biraz da muhabbet sırasında konuşulan şeylerden bahsedelim :) Oradan buradan duyduğum birkaç şey vardı, birini az önce yazmıştım şimdi sıra diğerinde...

Kredi kartına bulaşmak istemeyen ya da bulaşıp da kurtulduktan sonra tövbe edenlerin sayısı arttıkça alışverişdeki güvenlik yöntemleri de ona göre değişiklik göstermeye başlıyor.

Arkadaşım aynen yaşadığını anlatıyor;

Mobilya almak için bir dükkâna girdik, orayı seçmemizin bir nedeni de camına kocaman bir afişle “Kredi kartı olmayana da 10 ay taksit!” yazmalarıydı...

Üç beş muhabbetten sonra bir iki şeye baktık beğendik fiyatta anlaştık ve 10 ay taksitle almak istediğimizi kredi kartımızın da olmadığını söyledik.

Adam “Bakarız abi sen kimliğini ver yeter.” dedi.

Bir telefon açıp biraz bekledi ve hiç ama hiçbir şey söylemeden sadece kimlik numaramı karşıdakine söyleyip beklemeye başladı... Birkaç dakika geçince “Tamam.” diyerek telefonu kapadı...

Bize de “Tamam alabilirsiniz.” dedi... Bu iş benim biraz ağırıma gitti. “Ne o, mobilyaya taksit yaptıranların sabıka kaydına mı baktırıyorsunuz?” dedim.

“Yok abicim yok, ne sabıka kaydı...” dedi adam ve anlatmaya başladı;

Kimin ne olduğu hiç belli olmuyor abicim bakıyorsun arabayla geliyorlar, zengin gösterişli, iyi giyimli insanlar ama sonra iş ödemeye gelince uğraş dur...

Kimin ödeme durumu var kimin yok anlayabilmek için esnaf arkadaşlarla bir bankanın kredi veren bölümünden birini ayarladık.

Alışveriş yapacak kişinin kimlik numarasını verince o bilgisayara girip bakıyor, bu kişinin kredi kartı borcu var mı? Kart alsa banka verir mi? İcralık bir olayı var mı kara listeye almışlar mı?

İşte böyle, esnafımız kendi derdini kendi çözmek için bu şekilde bir çözüm bulmuş...
Ama o araştırmalara güvenip batan bankalar da oldu bir ara, pek de güvenilir bir yöntem olmasa gerek diye düşünüyorum :)

(Not: arkadaşımın yalancısıyım, ne mobilyacıyı, ne bankadaki görevliyi tanıyorum. Birisi bir şey sorarsa da böyle bir arkadaşım olmadığını bütün olayı kendimin uydurduğunu söylüyorum. Ona göre :) )