28 Nisan 2010

Romance & Cigarettes [film]

İşte bu filmi seyretmekten zevk aldım... (Bakın yalnız çok mükemmel olağanüstü bir filmdi demiyorum sadece eğlenceli bir filmdi o kadar.)

Ortayaşlarda bir adamın etrafında dönen film; evlilik hayatını, aşkı, fantezileri ve bir şekilde de sevgi ve sadakati değişik açılardan ele alıyor.

Filmin arka planında anlatılan bu konular hayatın tam içinden ve çok sıradan ilişkilere değiniyor ama bütün örnekler tek bir kişi ve onun aile hayatında yer alan insanların özel yaşantılarından seçilmiş.

Çocukları büyümüş evli bir çift var, karı koca arasında (adamın karısını aldatmasından dolayı haklı olarak) çok şiddetli bir geçimsizlik var ve buna bağlı aile içi tepki çocuklarla baba arasında da aynı şekilde devam ediyor.

Adam, inşaat işinde montaj yapan sıradan bir Amerikalı ve başka bir kadınla da metres hayatı yaşıyor ama bu hiç kimseye büyük mutluluk getiren bir hayat da değildir...

Bu kadar açıklamadan sonra filmin konusunu anlatmayı devam ettirmeyi uygun bulmuyorum ama herkes gerçek hayatta olduğu gibi bir şekilde kendine ve rolüne (anne, kız, arkadaş, sevgili) uygun olanı yapmaya zorunlu kalıyor.

Buraya kadar sıradan ve basit bir film görünümü sergileyen bu açıklamaları bir kenara bırakıp filmin ilk dakikalarından itibaren hoşuma giden kısmına geleyim:

Film aslında bir “Yarı müzikal”.

Konu ilerlerken “karakterlerin hayalleri doğrultusunda” sahneler arası yumuşak geçişlerle çok güzel (ve defalarca izlense bile aynı beğeniyi koruyacak kalitede) şarkılar eşliğinde seyirciye o andaki duyguları anlatmaları mükemmel olmuş...

Konuya göre çalan müzikleri dinlerken o şarkıyı duyduğunuzda ne hissediyorsanız; filmde o anda o şarkıyı söyleyen de işte bunu hissediyor diye çok güzel bir duygusal etkileşime giriyorsunuz. Böylece saatlerce anlatılsa bile tam olarak hissedilemeyecek bir duyguyu, karakterlerin hissettiklerini şarkılar sayesinde birebir ruhunuzda hissediyorsunuz.

Duygusal duruma göre seçilen şarkılar, çevredeki sıradan insanların (polisler, restoran çalışanları, çöpçüler, inşaat işçileri vs.) katılımıyla bazen harika bir gösteriye de dönüşüyor.

Arada geçen diyaloglar, akıl ya da öğüt vermekten çok o tipteki insanın kendi görüşü ve inanışı, hayatı yorumlayışı gibi algılanıyor bu da filmi daha bir izlenir yapmış.

Peşine düşüp aranıp bulunup mutlaka izlenmesi gereken bir film değil ama seyrettiğim son beş-on filmden sonra çok iyi geldi.

Doğal anlatım şekliyle, gerçeğe yakın diyalogların mantığıyla, gerçeküstü müzikal sahneleriyle, amatör ruhla yapılmış güzel bir film olduğunu söylemem lazım ve özellikle de film müziklerinin albümünü de tavsiye ediyorum... (Albümü anında buldum ve dinlerken çoğunu bilmeme rağmen yine de filmden sonra daha farklı bir şekilde etki ettiğini söylemem gerekiyor.) İşte filmden harika bir şarkının videosu;

Bir şekilde rastlarsanız kaçırmayın sinemada oynuyorsa para verilip seyredilmeyi hak edecek kadar da iyi. Ama evde seyredecekseniz açık saçık konuşmaları ve bazen çok ileri gidebilen sahneleri yüzünden aile içinde seyredilmemesi uyarısını da yapmalıyım.

(Yalnız dikkat! “Müzikal” lafını duyup da filmin üzerine atlayacak yirmi yaşın altındaki gençler beklediklerini bulamayabilirler, film daha çok orta yaş grubu erkeklere hitap ediyor.)