12 Mayıs 2010

The boat that rocked [film]

Pop ve Rock müziğin yaygınlaşmasına rağmen İngiltere'deki radyo televizyon yayıncılığını elinde bulunduran BBC, bu türlere pek sıcak bakmamaktadır.

BBC, Pop ve Rock türlerindeki müziğe olan ilgiyi yayınlarıyla karşılayamayınca devlet radyosuna alternatif olarak bu sefer de korsan radyolar devreye giriyor... (yalnız bunlar İngiltere'de 1966'da oluyor, bizim buradaki gibi '90'ların ortasında değil)

İşte, film de bu korsan radyolardan biri olan “Radio Rock”ın yayın yaptığı gemideki tipleri ve olayları anlatıyor.

O dönemde devlet özel radyoculuğa izin vermediği için korsan radyolar yayın yapmaya başlamıştır ama bu radyolar yasal değildir ve her an kapatılma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Filmde korsan radyoları kapatmaya çalışan bir devlet görevlisinin yaptıkları arka planda işlenirken olaylar daha çok korsan yayın yapan “Radio Rock” istasyonu olan gemideki insanların hayatları ve aralarındaki muhabbet üzerine dönüyor...

Arkada dönemin güzel müziklerinden seçme parçalar çalarken biz de Rock müziğe gönül vermiş bu radyo programı yapımcılarının karakterlerini inceliyoruz (hesapta)...

Rock müzik kültürünü (kendinden emin bir hak arayışını temsil eden) başkaldırının getirdiği “asilik” olarak yorumlamak gerekirse, filmde yayında kalmak için verdikleri mücadeleyle radyo kanalı buna uyuyor.
(ama yanlış bir önyargı örneği olarak; Rock müzik denilince uyuşturucu ve serserilik olarak algılanan davranışlar yine bu kültüre ait bir özellikmiş gibi konuya yedirilmiş...)

Film konu olarak pek ilginç ve farklı değil ama müzikle ilgilenenler için belki oyalayıcı olabilir. Bir iki espri, bir iki diyalog ve sahne için seyretmeye değmez.

Seyrettim ama işte öylesine, kahramanların abartılı seks hayatına tanık olup müzikle harmanlanmış sahnelerin yavanlığından sıkıla sıkıla... İki saat süren film hiç bitmeyecekmiş gibi geldi...

(Tamam işte anladık, İngiltere'de de bir zamanlar özel radyolar yasakmış ve korsan yayın yapan bir sürü de radyo varmış bunlardan biri de "Radio Rock"mış ve devlet de bunları (özellikle Rock yayını yapan bu radyoyu) kapatmak için bir sürü şey yapıyor falan filan... Bütün konu bu, gerisi boşu boşuna kim kimi seviyor, kim kimle yattı yatmadı gereksiz bilmem ne davası...)

Size de tavsiye etmiyorum, onun yerine o değerli iki saatinizi gerçekten sevdiğiniz müzikleri dinleyerek geçirebilirsiniz.

Bol küfür ve açık sahneler yüzünden çocukların seyredebileceği bir film değil, aklınızda bulunsun.

(Rock olm yaaaa Rockkkk, bu herif anlamamıştır, kim bilir nasıl güzel bir Rock müzik filmidir falan deyip de ukalalık yapmayın iki saatiniz gider, öyle insanı hırs ve öfke bastıran Rock kültürüyle ilgili diğer filmler gibi kaliteli bir şey değil.)