04 Mayıs 2010

The Brothers Bloom [film]

Bloom Kardeşler; orta ayarın biraz üzerinde, eğlenceli, eski TRT filmleri kalitesindeki macera anlayışını yansıtan senaryosuyla takibi kolay ve sonuna kadar bıkmadan izlenebilecek bir film.

Çocukluklarından beri kabul edildikleri her ailenin yanında mutlaka bir şey yapıp tekrar yetimhaneye iade edilen iki kardeş, küçükken başladıkları dolandırıcılık numaralarına büyüdüklerinde de devam ediyor...

Küçükken cep harçlığı ya da dondurma parası için yapılan dolandırıcılık numaraları, büyüdüklerinde “Rus romanlarındaki gibi” ayrıntılarla bezenip yardımcı oyuncular da eklenince tam anlamıyla tiyatro oyunlarına dönüşüyor.

Yalnız bu işi o kadar uzun sürdürüyorlar ki küçük kardeş sıkılıp işi bırakmak istiyor ve büyük kardeş de son bir oyun için kardeşini ikna edince filmimiz başlamış oluyor...

Bloom Kardeşler, gözüne kestirdiği milyonerleri çeşitli numaralarla kandırmaktadır, son oyunlarında da yine böyle çok zengin ve tek başına yaşayan genç bir kadını kandırmak için plan yaparlar...

Amaaa... İşin içine beklenmeyen bir aşk girince işler sarpa sarar...

Filmi seyrederken “Şimdi bunlar böyle yapıyorlar, sonra böyle böyle olacak ve biz de şöyle oldu diye düşünürken halbuki başka bir şey çıkacak ve seyirciyi de kandırmış olacaklar.” diye en başından hazırlıklıydım. Hiçbir şeye inanmadım, hep olayları takip ettim ama göz göre göre yine de kandırıldım :)

Tam olarak böyle bir şey beklemiyordum ama gerçekten de seyirciyi daha önce verdikleri ayrıntılarla bu sürpriz sonda iyi yakalıyorlar.

Arada güzel diyaloglarla süslü bu filme rastlarsanız beğenerek izleyeceğinizi tahmin ediyorum. Öyle, çok olağanüstü mükemmel bir yapım denilemez ama sıkılmadan da izlettiriyor kendini.

Yazıyı bitirmeden, filmin başrol oyuncusunun daha önce şu meşhur “Piyanist” filminin de başrol oyuncusu olan Adrien Brody olduğunu söylemem gerekiyor. (Belki de bu yüzden böyle bir filmde bile yer yer romantik hüznü içeren küçük sahnelere ve ayrıntılarla göndermelere rastlayabiliyoruz.)

Hafif bir mizahla anlatılan "dolandırıcılık öyküleri" içeren "soygun" türü macera filmlerini sevenleri memnun edebilecek bir film, rastlarsanız ya da arkadaşınızda varsa seyredin ama para verip DVD’sini alıp arşiv yapılacak kadar da mükemmel değil, onu da belirteyim.