23 Eylül 2010

Cep’ten bedava facebook!

Öğrendiğimden beri ara sıra kullanıyorum bu yüzden de herkes biliyormuş gibi geliyordu ama çevremdekilere söyledikçe çoğunluğun bunu bilmediğini gördüğüm için yazmayı uygun buldum.

Telefonunuzun markası ya da telefon operatörünüz ne olursa olsun facebook’un yaptığı anlaşmayla cep telefonunuzdan 0.facebook.com adresine girdiğinizde (bu adres içinde kalınması ve dış sitelere giden linklere basılmaması kuralına uyduğunuz sürece) hesabınıza girip facebook içinde arama yapabilir, gelen bildirileri ve gönderileri, mesajları okuyabilir; konu altlarındaki yorum bölümüne yazdıklarınızı hiçbir şekilde ücret vermeden gönderebilirsiniz.

Ne bir bağlantı ücreti, ne bir data alıp gönderme aboneliği ne de aylık üyelik vs. isteniyor. Tek yapmanız gereken şey cep telefonunuzun internet bölümündeki tarayıcıyı çalıştırıp adres kısmına 0.facebook.com yazarak özel olarak düzenlenmiş mobil siteye girmek.

Resim ya da videoları açmak isterseniz ekranda çıkan uyarı “bu resim ya da videonun başka bir sitede bulunduğu”nu belirterek ek bir ücret alınabileceğini hatırlatıp mobil sitede kalmanızı sağlıyor.

Buna dikkat edip resim ve video açmazsanız site ücretsiz.

Arkadaşlarınızla aranızda özel bir haberleşme grubu kurup ücretsiz olarak chat yapıyormuş gibi bir konunun altına yorum bırakarak bedavaya mesajlaşıyormuş gibi devamlı iletişimde kalıp hiç ücret ödemeyebilirsiniz. Teşekkürler facebook :)

(0.facebook.com adresinin başındaki “0” ücretsiz servis için “sıfır” düşünülerek koyulmuş “sıfır” [0]’dır.Aynı servise zero.facebook.com adresinden de ulaşılabilir...)

Operatörlerin konuyla ilgili bilgi verdikleri sayfalar:
Turkcell
http://www.turkcell.com.tr/bireysel/kampanyalar/avantajliinternet/genclereucretsizfacebook
Vodafone
http://www.vodafone.com.tr/Internet/facebook-zero.php
Avea
http://www.avea.com.tr/tr/sta/hakkinda/basinodasi/ort_20100518.shtml?pagemenu=basinodasi.bultenler