13 Eylül 2010

International [film]

Nereden kimden duyduysam artık aklımda güzel bir film diye kalmış, elimde vardı seyredeyim dedim ama hiç de beklediğim gibi bir film çıkmadı.

Çok sıradan ve bilindik bir konunun çok sıkıcı bir şekilde yeniden yorumlanmasından başka bir şey değil.

İnterpol'de görevli bir adam uluslararası kredi veren bir bankanın silah ticaretiyle uğraştığını anlayıp; bu işin arkasındakileri araştırmaya başlıyor.

Bu tür filmlerde görmeye alışık olduğumuz üzere işi bitirebilmeleri için buldukları itirafçılar ya da olayla ilgili ulaştıkları insanlar da sırayla ortadan kaldırılıyor.

Dünya poltikasını kendi istediği biçimde yönetmeyi düşünen çokuluslu şirketleri ve devlet yönetiminde söz sahibi olan bazı resmi kurumları arkasına alan bankanın çevirdiği dolapları açığa çıkarmaya çalışan idealist ajanlar da bu kirli işleri nasıl açığa çıkaracaklarının planlarını yapıyorlar.

Ve tabii ki yine böyle filmlerin kaçınılmaz senaryolarında olduğu gibi silahlar patlıyor kurşunlar yağıyor, işin sonuna yaklaşılınca işin arkasında bütün dünyayı parmağında oynatan CIA ve silah tüccarları olduğu ortaya çıkıyor falan filan.

Bu çok sıkıcı ve sıradan uluslararası dedektiflik öyküsünün tek farkı filmde silah ticareti yapanlardan birinin Haluk Bilginer olması ve hem İsrail'e hem İran'a silah satması...

Sonuç olarak;
Sıkıcı, basit, gereksiz detaylarla şişirilmiş, uyduruk, sıradan bir polisiye. Tamamen zaman kaybı olduğu için tavsiye etmiyorum.