26 Ekim 2010

Audio Bullys - Higher than the Eiffel

Her türde kaliteli müziğe açık bir müzikseverseniz, 80’li yılların müzik yapısını 2000’lerin elektronik tarzıyla harmanlayan bu grubu seveceğinizi düşündüm.

Her ay internetten yaklaşık 200 albüm indirip dinleyen biri olarak elektronik müziğin geldiği noktayı önemsemeden sadece düşündüklerini yansıtmak için teknolojiden yararlanan grubu “değişik şeyler” arayanlara mutlaka tavsiye ediyorum.

Benzerleri ya da aynı dönemde müzik yapan birbirinin taklidi gruplardan bıkmışken ilk dinleyişte dikkat çeken yer yer Alphaville havasına girip yer yer umursamaz vokalleriyle kendine özgü tınılara ulaşıp sakin bir çizgiyi duygusallıkla birleştiren bu grubu hiç değilse bir kez dinlenizi istiyorum.

Yavaş başlayan ama sonradan piyano, yaylı çalgılar ve klavyeye eşlik eden elektronik efektlerle çoksesli denilebilecek kadar derinleşen müziğiyle Audio Bullys son günlerde en çok dinlediğim grup oldu.

Yavaş girişleri açarak genişleyip belli bölümlerde hızlanan ve bazı parçalarında en iddialı “club” müziklerinin en hızlı bölümleriyle yarışabilecek kadar güzel ritmlerle coşturan parçaların arasındaki yer yer melankolik vokal gerçekten dikkat çekici.

Pop ya da elektronik müziği sevmiyor olsanız da müziğin günümüzdeki underground ortamlardaki özgün uç noktalarını keşfetmek adına farklı bir şeyler dinlemek için iyi bir fırsat olabilir.

Benim bu albümdeki favorim olan “Dragging Me Down”dan sonra en çok beğendiğim parçalar
“Drums”
“Only man”
“Feel alright”
“Twist me up”
ve
“Goodbye” ama diğer parçalar da en azından birkaç kez dinlenmeyi hakedecek kadar güzel...

(Ülkemizde youtube video paylaşım sitesinin yayın yasağı bulunduğu için bu sefer ne yazık ki tanıtacağım müzik albümünün beğendiğim parçalarına büyük video klip linklerini veremeyeceğim. Ama bir yandan da böyle değişik türde müzik yapan Audio Bullys’in Higher than the Eiffel albümünü tanıtmamak da olmaz diye düşündüm. Diğer alternatif linklerden grubun parçalarına şöyle bir üstten de olsa bakabilirsiniz. Yalnız parçaların giriş ve gelişmelerine bakarak hemen karar vermeyin çünkü hemen hemen bütün parçalar belli bir süre sonra başka bir şekle giriyor :) )


Drums
Only man
Feel alright
Twist me up
Goodbye
Dragging Me Down

grubun myspace sayfasına http://www.myspace.com/audiobullys linkinden ulaşabilirsiniz.