26 Ekim 2010

burçlar için resmi bildiri

Doğaüstü güçlerin, sihir, fal ve büyünün gerçekte hayatımıza hiçbir zaman iyi ya da kötü bir şekilde etki edemeyeceğini herkes bilir.

Ama “bunu bilemeyecek kadar cahil olanların kandırılmalarını engellemek için kim ne yapıyor?” diye soracak olursanız buyurun size astrolojik fal ve burçlara göre hayatını düzenleyenler için resmi bir bildiri;

“..........................
Astronomlar, astrofizikçiler ve diğer alanlardaki bilimadamları olarak aşağıda imzaları bulunan biz, özel ya da halka açık olarak astrologlar tarafından verilen öğütlerin ve öngörülerin sorgulanmadan kabul edilmesine karşı halkı uyarmayı diliyoruz.

Astrolojiye inanmak isteyenler, ilkelerinin hiçbir bilimsel temeli olmadığını anlamalıdır...

Doğum anında yıldızların ve gezegenlerin uyguladığı güçlerin herhangi bir yolla geleceğimizi biçimlendirebileceğine inanmak düpedüz bir yanlıştır.

Uzak göksel çisimlerin konumlarının belirli günleri ya da dönemleri bazı eylemler için daha elverişli yaptığı ya da doğduğu burcun kişinin diğer insanlarla uyumundan ya da uyumsuzluğundan sorumlu olduğu da doğru değildir.

............................”

Bu resmi bildiri;
1975 yılında (aralarında çoğu Nobel Ödülü kazanmış bilimadamı olanların da bulunduğu) Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyesi 186 kişi tarafından imzalanarak saygın gazete dergi ve diğer yayınlarla halka duyurulmuş...

Not: bu bildiriyi Charles M. Wynn – Arthur W. Wiggins ortak çalışması olan “Yanlış yönde kuantum sıçramalar” isimli kitapta okudum. Daha önce burçlarla ilgili yazdığım bir konuya - http://karelidefter.blogspot.com/2010/04/burclar-ve-cks-noktasndaki-ihtiyac.html - linkinden ulaşabilirsiniz.