11 Ekim 2010

Gereksiz yere korna çalma sorununa çözüm...

Şişli’de son zamanlarda moda olan şekliyle kaldırımlara masa koyan bir büfede öğle yemeği için bir şeyler atıştırmaya başladık ama caddedeki araçların hem giderken hem dururken neredeyse hiç aralıksız birbirlerine korna çalmalarından yediğimiz yemekten hiçbir şey anlamadık...

Her yerde gürültü patırtı zaten hiç bitmiyor da bir de üstüne üstlük bu korna sesi genel ses kirliliğine eklenince günlük hayatın çekilir yanı kalmıyor...

Bir de haklı ve gerekli yere korna çalsalar anlarım.

Trafik ışıklarında duran araçlar yeşilin yanmasıyla birlikte en öndeki araçların yeşil yandığı anda saniyenin binde birinde hareket etmelerini istediği için hemen “Yeşil yandı haydi!” anlamında basıyorlar kornaya.

Bu türde çevre kirliliği yaratacak şekilde korna sesiyle etrafı rahatsız edenlere siz de rastlamışsınızdır.

Adam gece misafirlikten dönerken ailesiyle arabaya binip giderken kendilerini camdan el sallayarak geçiren aileye “selam babında” (gece saatin kaç olduğuna hiç aldırış etmeden) bir iki kez kornayla karşılık vermezse ölür.

İş yerinin kapısında gelen giden araçlara bakıp onları kontrol ederek içeri alan güvenlik görevlisinin önüne gelince şöyle bir, hani “ben geldim, kapıyı aç” manasında kornaya “dı dıt!” diye bir el atılır. Kapı açılır araç geçer “sağolasın” manasında tekrar bir kornaya basılır... Bu otopark kapısı da olsa, oraya günde 500 araç da girip çıksa, ne arabasıyla girip çıkan ne de kapıda duran etrafı rahatsız ettiğini aklının ucundan bile geçirmez...

Mahalleye girerken ya da çıkarken de aynı şeyler bu sefer araç kullananla esnaf arasında yaşanır;

Bakkala bir selam, kahvenin önünde duran arkadaşlara bir selam, vaaaay ......... abi senin ne işin var buralarda vs. diye düşünüp kornaya basa basa bütün mahalle kat edilir ama bu neredeyse geçen bütün arabaların yaptığı bir şey olduğu için her yer sağır edici korna sesleriyle dolduğundan kimse bu gürültü nedir böyle diye dikkat bile etmez...

Eveeet... Örnekleri çoğaltıp aklımıza gelen bir sürü şey ekleyebiliriz ama bu sorunu nasıl çözeriz? Korna sesleri eşliğinde kaldırımdaki masalarda tostlarımızı yerken aklıma şöyle bir şey geldi:

Araçların motorlarıyla bağlantılandırılacak bir bilgisayar çipi, araç durduğu ve 5 KM’nin altında seyrettiği zaman araçların kornasına giden elektrik hattını devre dışı bırakırsa sorun çözülür. Bu teknik olarak çok basit ve ucuz bir yöntem.

Bunu fikir olarak İl trafik komisyonuna ya da neresi yetkiliyse oraya söyleyip onların yapmasını mı isterler, kanun çıkarıp araçların fabrikada öyle üretilmesini mecbur mu kılarlar, araç muayenesi sırasında bu şekilde yetkili serviste düzenlenmiş bir sistemi aracına uygulatıp onay almasını sağlayarak mı yaparlar orasını bilemem.

Kim yapacaksa yapar ama bir şekilde de trafikte gerekli olanın dışında (duran araç niye korna çalsın ki?) kornaya basılması engellenir, yaşadığımız yerler de hiç değilse çevre gürültüsü bakımından biraz daha katlanılır hale gelir.