05 Ekim 2010

Reader [film]

Nazi Almanyası döneminden sonra, Almanya’nın savaş psikolojisini atmaya çalıştığı yıllarda; 15 yaşındaki bir çocuğun orta yaşlarını süren bir kadınla olan aşk ilşkisini (sevişme sahnelerini gereğinden fazla uzatarak) anlatan "hem senaryo hem kurgu hatalarıyla dolu" basit bir film.

Sanırım yeni yetişen kuşakların pek ilgisini çekmeyen Yahudi soykırımı üzerine yapılan bu tür filmlerin giriş ve gelişme bölümleri bundan sonra bu örnekte olduğu gibi epeyce açık sahnelerle desteklenecek.

Neyse gelelim biz filme...

15 yaşındaki delikanlının yolu tramvaylarda bilet kotrolörlüğü yapan sade ama alımlı kadınla kesişince ateşli bir aşk yaşamaya başlar...

ve bir süre sonra ilişkileri kadının delikanlıyı terk etmesiyle de sona erer.

Hukuk okuyan genç; bir gün, kaybettiği eski aşkına yeniden rastlar ama bu sefer kendisini terk eden sevgilisi mahkemede ve sanık sandalyesindedir. Kadının suçlanma nedeni ise savaş sırasında Nazilerle işbirliği yapmasıdır.

Genç aşık, mahkemede söylenildiği gibi sevgilisinin toplama kamplarında gardiyanlık yapmış olabileceğine inanamamıştır ve kadının geçmişe ait karşılaştığı suçlamalar çok ağırdır.

Delikanlının hayatı zaten yaşadığı bu “uygunsuz” aşk yüzünden darmadağınık olmuştur ve şimdi de karşılaştığı bu durum yüzünden de iyice sarsılmıştır.

Genç adam davayı bir hukuk öğrencisi olarak öğretmen ve arkadaşlarıyla takip etmektedir.

Geçmişte kalmış olan hatıralarını düşünürken hem kadınla yaşadığı hem de kadının suçlandığı dönemi tekrar gözden geçirirmeye başlar ve daha önceden farkedemeyip şimdi çözdüğü bir ayrıntıyı fark edince kadının büyük bir ceza almasını engelleyebileceği bir fırsat yakalar.

Bundan sonrasını seyir zevkinizi bozmamak için anlatamıyorum.

Keşke daha gerçekçi ve detaylara önem verilen ve de bitmesi gereken yerde biten bir film olsaymış. O zaman sizlere de seyretmenizi tavsiye ederdim ama bu şekilde ancak “Amerikan tarzı şişirilmiş bestseller” uyarlamalarından beyazperdeye aktarılan sıradan bir film olmuş.

Sonuç olarak; gereksiz yere orta ayar basit çıplaklıkla seyircinin ilgisini çekmeye çalışmasıyla kendi konusunun ciddiyetinden uzaklaşan orta ayar bir film. Ancak rast gelirseniz seyredersiniz... Başka türlü merak edilip aranıp sorulacak bir film değil.