26 Ekim 2010

Sigaradan sodaya

Sigara, kokusuyla etrafı rahatsız ettiği gibi ağzımızda bıraktığı acımsı tatla bizi de zaman zaman rahatsız eder. Buna karşı naneli sakız çiğniyor olsam da bir süre sonra bu “her sigaradan sonra bir sakız çiğneme işi” eziyet gibi geliyor. (Hatta sigara kokusu kısmen gitse de o zehir gibi ağız tadını çözmeye yetmediği zamanlar da oluyor.)

Bu durumda ya portakal suyu ya da kola vs. gibi bir şey içmek iyi geliyor ama benim tercihim soda. Hatta şu son birkaç yıldır moda olan meyve aromalı sodalar (özellikle limonlu olanı) insanın içini açıyor, bir yenileniyor, bir ferahlıyorsunuz ki başka hiçbir şey buna benzemiyor...

Bunları düşünürken aklıma bütün bunları birleştiren bir şey geldi; naneli soda. Evet bu meyve aromalı sodaların içinde neden insanı şöyle bir iyice açıp nefesini ferah ferah alıp vereceği (sigara kokusu yerine) mis gibi tertemiz nane aromalı olanı yok.

Diyelim sigara içmiyorsunuz o zaman da ara sıra yenilen sucuklu tost, sarımsaklı mantı işkembe çorbası gibi yiyeceklerin başkasını rahatsız etmesini engellemek için de naneli soda içilebilir.

Ve yine diyelim ki aromalı olması sadece kokusunun kimyasal olarak taklit edilmesi anlamına geldiği için aromalısı olmasın da gerçekten nane özü koyulanı olsun ama nasıl olursa olsun bir naneli sodamız olsun.

Benim aklıma geldi ve böyle bir şeyin olması iyi olurdu diye düşünmekten çok acaba niye yok, niye yapılmadı diye düşündüm...

Her zaman olduğu gibi düşünmesi benden yapması girişimci okurlardan :)