14 Ekim 2010

Zozo [film]

Her ne kadar filme ismini veren küçük kahramanımızın ismi Zozo olsa da en baştan “Zuzu” olarak okunduğunu belirteyim.

Filmin gösterime girdiği yılda (2005) takip edilmesi önerilen genç yönetmenler listesinde adı geçen Josef Fares’in ilk senaryo denemesi olan filmde tam olarak beklediğimi bulamadım.

Lübnan’da iç savaşın sürdüğü yıllarda çocukluğunu korku içinde geçirmiş olan küçük Zozo savaş tüm hızıyla devam ederken dünyadaki bütün çocuklar gibi oyun ve okulla gününü doldurmaktadır.

Zozo, kısıtlı imkânlara rağmen ailesinle mutludur ama bir şekilde savaş gelir kendi ailesini de bulur.

Tek başına yaşam mücadelesi vermek zorunda kalan Zozo İsveç’e (dedesinin yanına) gidebilmek için ülkeden çıkmaya çalışır.

.......

Film, anlatacaklarını tam olarak anlatamayan kurgusu ve akışı parçalanmış kopuk kopuk senaryosuyla hem savaşın kötü etkisini hem de zor durumda kalmış insanların Avrupa’daki uyum sorunlarını göstermeye kalkınca ortaya sinema açısından pek de sanatsal güzel bir şey koyulamamış...

Gereksiz ayrıntılar yine hastalık derecesinde filmi aksatıp duruyor, kimi yerde hiç lazım olmayan yakın detay çekimleri sanatsal görüntü estetiğinin işlenmeye çalışıldığı havasını verse de filmin konusu ve olay kurgusu bizi bir türlü tek bir çizgi üzerinde tutamıyor, film boyunca dağılıp duruyorsunuz.

Zozo’nun Lübnan’daki macerası ve sonrasında İsveç’e uyum çabaları neredeyse ayrı iki film gibi olmuş. Seyirci olarak “Keşke bu film daha akıcı ve iki konu da birbirine daha bir bağlı olsaydı da sonrasında yine Lübnan’da bitseydi...” diye düşünmemek elde değil...

Neyse, yine de yönetmenin kendi yaşadığı dönemden ve benzer bir hikâyeden yola çıkarak yapılan filmde çocukların dünyayı algılayışı ve psikolojilerinin nasıl çalıştığı hakkında bulunabilecek küçük ipuçları dolayısıyla orta ayara yakın bir kalitesi olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak:
Kimi yerinde gereksiz ayrıntılarla filmin akışını saptırmış olsalar da kurgusu ve senaryosu ile bazı mantık hataları yüzünden sinema tarihinde kendine bir yer edinemeyecek bu filmi her şeye rağmen barındırdığı insani ruh ve çocuksu bakış açısı dolayısıyla rastlanırsa seyredilebilir diye tanımlamak daha doğru olur...