04 Kasım 2010

acil durumlar ve kazalar için önlem almada yeni bir yöntem

Yoğun trafikte sıkışıp kalan ambulans kendine yol açabilmek için çaresizce sirenini çalıp duruyordu.

Ambulansın yakınında bulunan araçlar yolu boşaltmak için zar zor sağ tarafa yanaşmaya çalışırken yol verme sırası bir öndeki araçlara geliyordu.

Çok ileride, sıkışık trafiğin hemen hemen en ön sıralarında kırmızı yanan trafik lambalarının yeşile dönmesini bekleyen bir araç dikkatimi çekti.

Bu araç ne yazık ki çok arkalardaki bu can pazarının farkında değildi. Çünkü aracın içindekiler müziği sonuna kadar açmışlar ve dışarıdaki hiçbir sesi duymuyor, yakınındaki (bir iki sıra arkalarında) korna çalarak kırmızıda gitmesini isteyen diğer araçları da ciddiye almıyorlardı.

Böyle durumları çözmede yardımcı olabilmesi için aklıma şöyle bir fikir geldi;

Ambulanslarda özel bir kapsama alanı olan (bluetooth benzeri) kablosuz yayın olsa, tüm araçların gösterge panellerinde de (özel bir elektronik devre sayesinde bu kablosuz yayını alarak) yanıp sönen bir lamba olsa, uzakta olan araçlar daha sesini duymadan ışıklarını görmeden oraya bir ambulans yaklaştığını anlasa, yol çok daha ileriden sağa çekmeye başlayan araçlar sayesinde daha çabuk açılabilir...

Ayrıca bu sistem sadece ambulanslar için değil aynı zamanda itfaiye ve polisin de kullanabileceği faydalı bir uygulama olurdu.

Yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri de “Bir sisteme ait çalışma prensibinin” başka alanlara uygulanmasıdır.

Bunu başka alanlara uygulayabilir miyim diye düşündüm ve bu sefer de başka bir şey buldum.

Konu olarak benzer bir şey ama bu sefer araçlar farklı.
Bu buluşuma göre de sistem şöyle işliyor;

Bebek arabalarına, bisikletlere bir bluetooth sinyal verici yerleştiriliyor.

Bundan sonra üretilecek tüm arabalar da bu sinyalleri alabilecek şekilde üretiliyor.

Araçlarda özel bir bluetooth alıcısı oluyor ve sisteme giren bir bluetooth sinyali olunca gösterge panelinde yanıp sönen lamba sürücüyü uyarıyor.

Ama bu araçlar sadece; bluetooth özelliği olup da isim verilebilen cep telefonlarının her birinin kendine ait ismi olduğu gibi “bebek” ve “bisiklet” ismiyle yayın yapan bluetooth araçlarını algılıyor olacak.

Çocuklar sokak arasında ya da site içinde bisiklete binerken (bisikletin yaydığı sinyal sayesinde) sürücüler bisiklete binen çocuğu görmese bile uyarısını alıp farkedecekler ve daha dikkatli olacaklar, bu sayede kazalar daha da azalacak.

Küçük abiler, ablalar veya büyükler bebek arabalarını iterken, belki de bir alışveriş merkezinin park yerinde ıvır zıvırı arabanın bagajına yerleştirirken kenarda bir yerde bekleyen bir çocuk arabası olursa;

O anda yakında bir yerde park etmeye çalışan ya da parktan çıkan herhangi bir araç sürücüsü bu sinyalleri yayan bebek arabasını aynı şekilde farkedip daha dikkatli davranacak...

Bu sistemi taşıyan araçlara bu elektronik devreleri yerleştirmek çocuk oyuncağı ve neredeyse hiçbir maliyeti yok gibi bir şey, bu sinyalleri yayacak olan bebek arabalarında ve bisikletlerde de bu sistemler bebek arabası ve bisikletin içine entegre edilmiş vaziyette satılırsa güvenlik olarak bunu yapan markalar tercih sebebiyle ticari başarı da kazanmış olurlar.

Bir kalem pille bile çok uzun süre çalıştırılabilecek olan bu sistemler gerçekten büyük yarar sağlayabilir diye düşünüyorum.

(Bu buluşlarımı da bir gün olur elbet hayata geçirilir ümidiyle her zaman olduğu gibi karelidefter okurlarıyla paylaşıyorum.)