22 Kasım 2010

apple mac klavyesi ve sayı tuş takımı için geliştirme

İşyerimdeki bilgisayarım son model başka bir apple mac’le değiştirildi. Tamam, eskisinden daha hızlı, sistem yazılımı daha kararlı ve hatasız çalışıyormuş gibi görünüyor ama klavyesi bir facia...

Ergonomiden nasibini almamış olan ince tuşlu kullanışsız klavyesiyle her karşılaşan büyük bir rahatsızlık duyuyor.

Her şeyin “imaj”la ölçüldüğü günümüz dünyasında bile bazı şeylerin değiştirilmeden korunması gerekiyor. (Ki apple bunu klavyesinde göz ardı etmiş görünüyor...)

Çünkü; araç gereç ve eşyaların işlevselliğinin devam ettirilebilmesi çalışma anında büyük önem taşır. Bunun için kullanım kolaylığı göz önünde bulundurularak değiştirilmemesi gereken bazı standart ölçülerinin olması da zorunludur.

Bu klavyenin tasarımı ve kullanışsızlığı hakkında uzunca teknik bir rapor da yazabilirim :) ama ne yeri burası ne de ilgilisi siz okurlarsınız. O yüzden hemen bu klavye üzerinde en büyük sıkıntıyı yaratan “sayı tuş takımı”nın kaldırılmasına karşı aklıma gelen fikri açıklamak istiyorum.

Başlayalım:

Bilgisayarın yanında verilen mause’un üzeri tamaman dokunmatik bir yüzeye sahip.

Mause’la yapılan sol ve sağ tıklama düğmeleri, kaydırma çubuklarını hareket ettirmek için kullanılan tekerlek, mause üzerinde fiziksel olarak bulunmuyor.

Bunların işlevini yerine getirmek için elinizi mausun üzerinde bulundurmanız ve aynı şekilde bunlar varmış gibi davranmanız yetiyor.

(Kısacası dokunmatik ekranlı cep telefonlarının ekranı nasıl ki belli yerlerde belli hareketler yapınca bunları komut olarak algılıyorsa, mause’un yüzeyi de o şekilde bu dokunma hareketlerine karşı duyarlı.)

Şimdi bunları göz önünde bulundurunca ben de diyorum ki;

Şu mausun üzerine sadece ışıkla belirtilen ya da baskıyla yazılan sayı tuşları koysalar. Elimin mause’un yanlarına temas etmediği anda bu “sayı tuşu takımı” otomatik olarak devreye girse, biz de eski klavyemizde alışık olduğumuz gibi sayıları buradan girsek çok güzel ve kullanışlı olmaz mı?

Her gün yüzlerce sayfa numarası, internet şifresi, grafik tasarım çalışmaları esnasında girilen sayı değerleriyle uğraşıyorsanız inanın ilaç gibi gelecektir. Çünkü bu şekilde kullandığımız klavyenin üzerindeki sayı dizilimini laptop klavyesi kullanıyormuş gibi kullanmak hem eziyet hem zaman kaybı...

Firmanın i-phone’a gösterdiği özenin bir kısmını eskisi gibi bilgisayarlarına da göstermesini beklemek 20 yıldan fazla apple kullanan biri olarak en doğal hakkım diye düşünüyorum.