10 Kasım 2010

Müşteri - Josiane Balasko

Yıllar var konusu böyle hafif bir kitap okumadım :)

Evet konu ve anlattığı olaylar dizisiyle içeriği çok basit ama yine de kendini hızlı okutan, eğlenceli ve akıcı anlatımıyla insanı yormayan tam bir tatil kitabı.

Kuaför salonu işleten 24 yaşında genç bir kadın (Fanny) ve onun sevgilisi Marko...

Yoksa Patrick mi demeliyim?

(Çünkü Marko, sevgilisi Fanny'i gerçekten çok sevmesine rağmen bir yandan da yaşlı hanımlara internet sayfasında açıkladığı özel(!) hizmetler sunarken Patrick takma adını kullanıyor.)

Marko kazandığı bu paralarla sevgilisinin ve kuaför salonunun masraflarını karşılamaktadır ama son takıldığı (kendinden 20-25 yaş büyük) yaşlı kadın (Judith) ile aralarındaki ilişkinin boyutu değiştikçe sevgilisi Fanny de bir şeyler hissetmeye başlıyor.

Üst üste gelen yanlış telefonların sahibini araştıran Fanny, Marko'nun gizli dünyasını keşfetmek üzere olaya dahil olur ama kendisini hem romanın kahramanları hem de okur için tahmin edilmeyecek gelişmeler beklemektedir.

Başta da dediğim gibi kitabın konusu basit ama yine de yazarın (bir çeviri olmasına rağmen) kendine özgü anlatımı, kitabın akışını hiç kesmeden olayları sırayla karakterlerin kendi ağzından kendi duygu durumlarına göre anlattırması, her karakterin kendine göre farklı gözlem ve dikkat yoğunluğu olması kitabı diğer ayrıntılarıyla birlikte ilginç kılmış.

Fazla edebi değeri bulunmamasına karşın yine de okuma zevki verebilen bir kitaptı.

Yer yer ahlaki olarak uygun olmayan içerikle birlikte kimi zaman da küfürlü konuşmaları yüzünden lise seviyesinin altındakilere uygun olmadığını da belirtmekte fayda var.

Bir de kitapta “kuaför” kelimesini ısrarla yüzlerce kez “kuvaför” olarak yazan editörün kafasına TDK’nın çıkardığı en kalın sözlükle vurmayı o kadar istedim ki anlatamam :)

Neyse, elinizin altına denk gelirse aklınızda bulunsun işte, eğlenceli ve akıcı bir romandı, gerçek hayata dair güzel ayrıntıları olan bu kitabı kaldırıp da çöpe atmayın…