02 Kasım 2010

USB anahtar

Sigara molasında arkadaşımla (Ray Tibbo) bilgisayar sistemlerindeki dosya şifreleme ve güvenlik üzerine yaptığımız konuşma sonrasında aklıma USB belleği anahtar olarak bildiğimiz normal ev kapılarında kullanma fikri geldi.

Buna göre kapıyı anahtar yerine bir USB bellekle de açabiliriz, düşündüğüm sistem şöyle çalışıyor;

USB belleğin içine bir dosya koyuyoruz, bu dosyadaki bilgiyi de başkasının açamayacağı şekilde kodlayıp şifreliyoruz (sistem bunu kendi yapıyor olacak) ama dosyayı ve içindeki şifreyi çözecek programı kapının kilit mekanizmasını çalıştıracak olan elektrikli bir sistemin okumasını sağlıyoruz.

(tabii ki bunları oluşturan sistemi USB belleği anahtar gibi kullanıp kapıyı açan kullanıcının bilmesine gerek yok, ben tasarım ve çalışma aşamasındaki uygulamanın nasıl olacağı hakkında bir fikir vermesi için bunları da aktarıyorum. Yoksa aynen bir anahtar gibi USB belleği kapıya takınca kilit açılıyor, kullandığınızda teknik olarak fazla bir şey bilmenize gerek kalmıyor.)

Bu sistemi güvenlik açısından biraz çekinceli bulabilirsiniz ama “Tam güvenlik” adına kullanılabilecek "ek bir sistem" olarak da yararlanılabilir.

(Hem standart kilitler kullanılmaya devam eder hem de evde hırsız alarmı devreye sokulur. Kapı sadece anahtarla açılırsa alarm devreye girer ve cep telefonunuza mesaj atarak sizi uyarır ama USB bellek de aynı kapıya anahtarla birlikte takılı olunca evdeki alarm devre dışı kalır.)

Kullanışlılık açısından da çok uygun diye düşünüyorum;

Mesela, uzaktan bir akrabanız size ait yazlığınıza gidecek. Siz ona eski sistemdeki anahtarı gönderseniz çalınma ve kaybolma ihtimali ile tehlikeli olabilir ama USB bellek içindeki dosyayı internetten maille şifreli olarak yollasanız ve o da bu dosyayı kendi USB belleğine kopyalayıp yanına alsa büyük kolaylık olurdu.

Ya da siz işteyken çocuğunuzun “Anahtarı kaybettim” diye telefon ettiğini düşünün. Anında yenisini dosya olarak internetten maille (ya da cep telefonuna mesajla) yolladığınızda herhangi bir USB belleğe yükler yüklemez eve girebilir.

Ya da USB anahtar kaybolunca internette şifreli bir hesapta bu dosyanın alınabileceği bir yerde saklandığını düşünün, anahtarı istediğiniz kadar kaybedin hem ucuz hem kolay yoldan anında yenisini kendiniz oluşturabilirsiniz.

Bilmiyorum artık nasıl hangi yöntemlerle ne gibi aksayan ve gözden kaçan ayrıntıları olur ama bir şekilde hepsi halledilebilir diye düşünüyorum. Böyle bir şey olsaydı çok kullanışlı ve (bence tahmin edilenin tersine) daha da güvenli olurdu.