21 Kasım 2010

vidocq [film]

Estetik anlayışı güçlü bir görüntü yönetmenliğinin sıradan bir konuyu nasıl sanat haline getirebileceğini görmek istiyorsanız rahatlıkla “bu filmi seyredin” diyebilirim... (ama senaryosu için aynı şeyi söylememi lütfen beklemeyin.)

Konusu 1830’larda geçtiği için bütün mekân, dekor, kostüm ve makyajın o devire göre biçimlendirildiği film güzel bir dedektiflik öyküsü olarak başlıyor.

Bir süre sonra tansiyon yükseliyor; geçmiş, gelecek, gizemler, suçlar, cinayetler, entrikalar, seks, tuzaklar vs. vs. filmde gerilim seyirciyi tam olarak avucuna alıyor ki birden işler değişiyor...

Film, belli bir gidişat içinde (yukarıda anlattığımız etkileriyle hızla) akarken filmin sonunda mantık birden yön değiştirerek fantastik bir havaya bürünüyor...

Böyle olunca insan çok doğal olarak “Madem böyle bir şey vardı, o zaman niye filmin birçok yerinde bunu bağlantılı olarak konuya yedirmediler?” diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Kurduğunuz o mantık başka bir mantıksızlık altında yıkılıverince filmin konusu ciddiyetten uzaklaşarak gümbürtüye gidiveriyor.

Çünkü normal bir şeyler düşünürken fantastik gizemli güçler işin içine girince “Yahu öyle olacağına kaf dağının ardından peri padişahının kızı gelseymiş o da olurmuş, bu ne şimdi?” demeden edemiyorsunuz.

Neyse işte filmin böyle bir kırılma noktası var ve “Amaaaan ya, bu kadar da güzel gidiyorken...” dedirterek beklentileri yıkıyor...

Bunun dışında; Gerard Depardieu’yü hiçbir filmde bu kadar abartılı bir şekilde oynarken görmemiştim, bu filmde biraz tiyatro oyuncusu gibi davranmış ama yine de fazla göze batmıyor...

Evet gelelim filme;

Adli tıptan ayrılma eski bir polis dedektifi, peşine düştüğü bir katilin kurbanı olunca, gizemli bir perdenin ardına saklanan suçlunun yakalanması acemi bir gazeteciye kalır.

Acemi gazeteci genç, öldürülen dedektifin tanıdığı ve görüştüğü insanları bularak katilin izini sürmekte o kadar başarılı olur ki katil bu sefer de onun peşine düşer.

Ve kozların paylaşılacağı anda her şey bambaşka bir mantıkta cereyan etmeye başlayarak sürpriz bir sona ulaşır...

Bazı sahneleri bir Escher tablosu gibi ayarlanıp kurgulanan bu filmi tüm kandırmacasına ve fantastik sapmasına rağmen seyretmenizi tavsiye ediyorum.

(Çocuklara uygun olmadığını belirtmekte fayda var.)