02 Kasım 2010

Yanlış yönde kuantum sıçramalar - Charles M. Wynn – Arthur W. Wiggins

..........
“UFO gerçekten de var mıdır?
Büyük bir kesinlikle vardır...(!)

Çünkü;

UFO “kimliği belirlenemeyen uçan nesneler” teriminin kısaltılmış halidir ve gökyüzünde parlayıp sönen bir yıldızın ışıması bile (eğer o anda parlayanın ne olduğunu bilemiyorsak) tanımlanamayan (kimliği belirlenemeyen) cisim olarak değerlendirilmelidir. Oysa ki neredeyse herkes UFO terimini yabancı uzay gemisi ile aynı anlamda değerlendirmektedir. (Böyle bir mantıkla bakarsak o zaman UFO’lar tabii ki var ama uzaylıların dünyamızı ziyaret edip etmediği bilimsel olarak kesinlik kazanmamıştır...
................

Kendimce özetlediğim bu bölümü daha önceden de bir iki kez bahsettiğim “Yanlış yönde kuantum sıçramalar” isimli kitapta okumuştum.

TÜBİTAK Yayınları’ndan çıkan bu kitabı özellikle gençlerin okumasını tavsiye ediyorum.

Çünkü; günümüzde medyayı doğru olarak yorumlayacak tecrübeleri henüz tam olarak edinmemiş genç okurun fal, burç, büyü, ufo, duyu dışı algılamalar, sihir gibi baştan aşağı uydurma olan bazı konuları doğru şekilde değerlendirmesi gittikçe daha da zorlaşıyor.

Bu tipteki haberleri ya da bilinçli olarak ilgi çekip ön plana çıkmak isteyenlerin çıkar sağlamak için yaptığı özel yayınları bilimsel araştırmalar ve deneyler yapılıp da ispatlanmış bilimsel olgularmış gibi göstermeye çalışmaları bilinen bir konudur.

“UFO’lar bizi kaçırdı, tıbbi deneyler yapıp geri getirdi.” diyen insanların haberleri cahil halk tarafından ilgi çekici bulunduğu için bu tip haberler her zaman satış kaygısı olan uyduruk gazetelerde yer alacaktır.

Ama konuyu ciddi gazeteler, televizyonlar da işlerse gençlerin bu haberleri ve konuları nasıl değerlendirmesi gerektiğini işte bu kitaptaki bilimsel açıklamalar sayesinde kavramak daha kolay olacak.

Kitap, bilimsel olmayan uydurma konuların neden gerçek olmadığını açıklamak için;
önce “bilimin kendi mantığının nasıl işlediğini” anlatıyor.

Sonrasında uydurma konunun içeriğini araştırmak için fikir yürütürken hangi yöntemlerin kullanılması gerektiğini sıralıyor.

Gerçek olduğu iddia edilen (gözleriyle çatalları kaşıkları eğip büküyor gibi) “uydurma haberlerin” ya da (bir kâhine göre seneye dünyanın sonu geliyormuş gibi) “gerçek dışı konuların” bilimsel olarak “gerçek olup olamayacağının” nasıl değerlendirilebileceği detaylarıyla açıklanıyor.

Kitap başta karışık ve birebir çevirisi yüzünden biraz zor anlaşılır gibi görünse de 20 – 30 sayfasını okuduktan sonra anlatım günlük dile yaklaşıp yerli yerine oturuyor.

Daha önceden bu kitapta okuyup Karelidefter’e yazdığım bazı konular bana da ilginç gelmişti ama kitapta ilginç bulabileceğiniz
Amerikan Ordusu’nun araştırdığı uzaylı cesetleri,
Mısır Piramitleri,
Ruh çağırma,
Hayaletler,
Reinkarnasyon,
El falı,
Sayı falı,
Elyazısından karakter falı,
Tarot falı,
Telepati
Nostradamus,
Uzaktan etki,
Göl canavarı Nessie ve Kocaayak,
İnsanın kendi kendine tutuşması,
Ateş üzerinde yürüme,
ve benzeri başka konular da incelenerek, bunların bilimsel olarak ne derecede gerçekten ciddiye alınabileceği üzerinde durulmuş.

(212 sayfalık kitap 6TL.'den satılıyor.)