08 Aralık 2010

5x2 [film]

Biten bir evlilikte sondan başa doğru gösterilen 5 ayrı dönemi yaşayan 2 kişi...

Mahkeme kararının avukatlar önünde okunmasıyla açılan film; aslında daha en baştan evlilik ve boşanmaya yasaların nasıl “mal bölüşür” ya da “ortak açılıp iflas eden bir iş yerinin hesapları” kapatılır gibi baktığını gösteriyor.

Boşanma evresi filmin birinci (evliliğin son) bölümüydü. Bundan bir önceki evrede filmde örnek alınan evliliğin nasıl uyuşmazlıklar içerdiğine tanık olurken çiftin ruhsal olarak birbirinden uzaklaşmış olduğuna da şahit oluyoruz.

Geriye doğru daha öncesine giden film bundan sonra çiftin çocuklarının doğduğu günü, düğünlerini ve evliliklerinden önceki dönemi göstererek bitiyor.

Her aşkın bir umutla ve sevgiyle başladığını ama aşırı serbestlikle ve yanlış kararlarla aşkların bitmeye mahkûm olduğunu göstermeye çalışan film ne yazık ki duygusal açıdan seyirciyi yakalayamıyor.

Pornografik dereceye yakın sevişme sahneleriyle de istediğini elde edemeyen film benim gözümde sıkıcı olmaktan kurtulamıyor.

Yüzlerce kez işlenen konunun filmdeki ele alınış şeklinin hiçbir özgünlüğü olmadığı gibi sonu belli olan bir konunun geriye dönük anlatımı da yine hiçbir özellik taşımıyordu...

Aile içinde seyredilemeyecek kadar açık sahneleri bu filmi tek başına seyredecek olan yetişkinlere de pek bir şey vaad etmiyor.

Tamamen şişirme ve uyduruk, sahte bir filmdi, seyredip uykusuz kaldığıma pişman oldum.

Ancak, kendisi burada izinsiz bakkala bile gidemeyen dünyadan bi-haber genç kızların seyredip; Avrupa'daki evlilik kurumunun bireysel özgürlükler yüzünden yıkılıp yıkılmadığı konusu üzerine gereksiz tartışmalarla ahkâm kesebileceği bir film...

Kesinlikle tavsiye etmiyorum.