27 Aralık 2010

Children of Huang Shi (İpek yolu çocukları) [film]

Oxford mezunu bir İngiliz, serbest gazeteci olarak (Çin iç savaşı sırasında, 1930’lu yıllarda) iç savaşı fırsat bilip Çin’e saldıran Japonların etkili olduğu bölgelerde ölüm kalım mücadelesi vererek görevini yapmaya çalışmaktadır.

Başlarda, Japonların Çinlilerden daha iyi olduğunu düşünen gazeteci kahramanımız, Japonların yaptığı toplu katliamları görünce gerçeği anlar... ama bu arada bir şekilde de Japonların eline düşüp çektiği fotoğraflar yüzünden tutuklanınca, idam edilmek üzere götürülürken son anda Çinliler tarafından kurtarılır.

Sıcak bölgeden o an için çıkması imkânsız olan adamımız, kendisini kurtaranlarla birlikte yola düşer. Gazeteciyi o an için güvenli sayılan bir yer olan çocuk yurduna yerleştirip giderler.

Adamımız “tekrar göreve dönme” ile “sefalet içindeki bu çocuklara yardım etme” arasında sıkışıp kalır ama çocukların yanında kalmaya karar verince iki saatlik filmimiz gerçek başlangıcını yapar.

Filmi seyredecek olanlar için konunun devamını anlatmam doğru olmayacağı için filmle ilgili ayrıntıları burada kesiyorum.

Ama; her şeyden önce şunu söylemek gerekiyor ki etkileyici bir film ve gerçek bir hayat hikâyesinden alınmış konusuyla insanın canını yakıyor...

Filmin sonunda yazılar çıkınca sakın filmi kapatmayın. Çünkü; bahsedilen çocuk yurdunda yaşamış olan gerçek insanların, gazeteci kahraman “George Aylwin Hogg” hakkında söylediklerini kaçırmamanız gerekiyor.

Ben filmi beğendim.

Tarih içinde bilinmeyen, kıyıda köşede kalmış (ama bazen “Anlı şanlı ülkelerin zaferlerle dolu tarihinden” daha da önemli olan) “Miniklerin uzun yürüyüşü” gibi gerçek öykülerin gün yüzüne çıkarılmasına katkıda bulunduğu için bu tip filmleri takdir etmemek mümkün değil...

Sonuç olarak;
Hayatınızı etkileyecek çok ama çok önemli bir sinema yapıtı değil fakat bir yandan da seyredince pişman olmayacağınız kadar güzel bir film...

Seyretmenizi tavsiye ediyorum... Bulursanız gözünüz kapalı alın.

Children of the Silk Road ismiyle de bilinen filmin imdb sayfaları: http://www.imdb.com/title/tt0889588/

Filmde hayatı anlatılan George Aylwin Hogg'un İngilizce biyografi sayfası: http://en.wikipedia.org/wiki/George_Hogg_%28adventurer%29