06 Aralık 2010

elektrikli arabaların piyasaya daha hızlı girmesi için


Şimdi efendim malumunuz teknoloji değişiyor ve eskiyen her sistemin yerine de yenisi geliyor.

Bunlardan biri de motorlu araçlar ve yakıt sistemleri...

Bugüne kadar fosil yakıt diye tabir edilen akaryakıt tipi petrol türevleriyle çalışan araçların yerini önümüzdeki yıllarda yavaş yavaş elektrikli araçlar alacak.

Fakat bu sistemin tam olarak eski sistemle yer değiştirmesi de biraz uzun sürecek. (hatta “sürdü” de diyebiliriz, çünkü geçtiğimiz on sene içinde de bu sisteme geçmiş olabilirdik.)

Elektrikle çalışan araçların performanslarındaki yetersizlik şu ana kadar hep bahane olarak gösterildi ama işin aslı petrol ürünleri satan uluslararası şirketlerin kazançlarındaki değişim endişesinden başka bir şey değil.

Yeni sistem gelince tabii ki her şeyden önce çevre kirliliği büyük bir oranda azalacak ama büyük petrol şirketleri dünyayı avuçlarının içine almışken bu durumun değiştirilmesini istemiyorlar.

En büyük korkuları da insanların araçlarını kendi evlerinde şarj edip bir daha da benzin istasyonlarına uğramayacak olmaları.

Tamam, belki bazıları böyle de yapacak ama sonuçta hem elektrik o kadar ucuz bir şey değil hem de şarj etmek için gerçekten de benzin almaktan daha fazla bir zamana gereksinim duyulacak.

Ben de diyorum ki;

otomotiv sektörünün elektrikli arabalar yapmasının önündeki en büyük engel olan petrol şirketleri tüm araçların elektrik donanımında ve akülerinde araç üreticilerini standartlaşmaya zorlasın ve bütün binek araçlarının aküleri aynı olsun.

Bizler de evimizde geceden sabaha kadar şarj yapmakla uğraşacağımıza gidip benzin istasyonlarında kendimizinkini bırakıp hazır şarj edilmiş aküleri alalım...

O zaman hem sürüm olur onlar kazanır hem de neredeyse aynı paraya beklemeden şarj edilmiş hazır akülerimizi alınca bizler kazanmış oluruz.

Böyle bir sistemin kurulması için önce elektrikli arabaların şarj edilen akülerinde standartlaşmaya gidilmesi gerektiği gibi, istasyonlarda şarj edilen akülerin “bizim evde yapacağımız şarj maliyetinde” doldurulup verilebilmesi de gerekiyor.

Devletin ve özel şirketlerin de hiç değilse çevreci tutumu destekleme adına şarj istasyonlarına elektrik fiyatlarında ona göre toptan fiyatlarla elektrik verilmesini sağlaması bu konuya büyük katkı sağlayacaktır.