06 Aralık 2010

Marketlere dedektör


Bazen bir markete giriyorsunuz ama orası en büyük marketlerden biri olsa bile et reyonunda öyle bir koku oluyor ki hemen orayı terk etmek zorunda kalıyorsunuz.

Bu sadece tek bir yere ait bir şey de değil, bugüne kadar o kadar çok markette rastladım ki neredeyse hemen hemen hepsinde olabiliyor...

İşin ilginç yanı; oradaki et, balık, tavuk, sakatat ya da şarküteri reyonunda çalışanlar bütün gün alıştıkları için kokunun rahatsızlık verici boyuta ulaşmasını da fark edemiyorlar...

Eh, dükkândan çıkan müşteri de bir daha zor gelir...

Bunun için ben de diyorum ki biri çıkıp da bir koku dedektörü yapsın ve bu bozuk gıdalardan çıkan kokuları tespit etsinler.

Doğalgaz, sigara dumanı, tüp kokuları gibi şeylere duyarlı olan dedektörler var. (ki farklı işler için benzeri mikrobiyolojik dedektörler var, bu niye olmasın...) Böyle bozuk gıdalardan çıkan kokulara karşı duyarlı olanları da geliştirip; marketlere, gıda depolarına, bu ürünlerin taşımacılığını yapanlara satabilirler.

Böylece gıda ürünleri her aşamada kontrole tabi tutulur ve maddi kayıplar engellenebilir. Alan da satan da taşıyan da bu durumdan memnun kalır... Müşteri memnuniyeti de yanlarına kâr kalır.