06 Aralık 2010

A world without thieves (Tian xia wu zee) [film]

Profesyonel dolandırıcı ve yankesici olan çiftin yaptığı son hırsızlıkla açılan film bu çiftin film boyunca izleyeceğimiz yeni macerasıyla devam ediyor.

Kadın hırsız, artık bu işleri bırakmak ve sıradan bir hayat yaşamak isterken sevgilisi pek de bu fikirden yana değildir.

Çift kavga eder ve yollarını ayırır, kadın ıssız dağ başında kalır. Kendisine dini yerlerin onarım işlerinde çalışan saf, genç bir köylü yardım eder.

Kadın bu çocuğun saflığını çok beğenir ve yoluna devam etmek üzere tren istasyonuna gider.

Veeee işte asıl filmimiz bundan sonra başlar.

İstasyonda çantasındaki yüklüce başlık parasıyla saf köylü genç ve ayrıldığı iş ortağı da vardır ama bir de toplu olarak kalabalık bir ekiple çalışan büyük bir hırsızlık çetesi de bulunmaktadır.

Herkes trene biner ve büyük bir mücadele başlar.

Kadın bu saf köylü çocuğunu çantasındaki parayla gideceği yere ulaştırmak için elinden geleni yaparak hırsızlara karşı korumaya çalışır.

Eski ortağı da trendeki çeteye karşı savgilisinin yanında yer alır ve gerçekten görülmeye değer bir film ortaya çıkarken ancak bu tür filmlerde görebileceğimiz numaralarıyla "Hırsızsız bir dünya" izleyiciler için harika bir macera olur.

Görüntü yönetmeni estetik kamera açılarında kimi zaman zorlansa da, Çinli yönetmen “Amerikan filmlerindeki klasik akıştan” etkilenmiş olsa da senaryo, kurgu ve yer yer ince Çin felsefesinden esintiler taşıyan diyaloglar filmin bütününü çok özel bir eser yapmış.

Güney Korenin sanatsal ve duygusal filmlerinin yanında Çin'in macera ve ahlak dersi veren felsefi filmlerinin de bir hayli iddialı olarak önümüzdeki yıllarda sinemada yer alacağının bir işareti olan filmi sinema severlere tavsiye ediyorum. Rastlarsanız paranıza kıyıp alın, pişman olacağınızı sanmıyorum...