04 Ocak 2011

tavuklar, tavuklar, tavuklar...


Evet... Hepimiz geçtiğimiz yıllarda şu tavukburger satan fastfood şirketlerinin çiftliklerinde tavukların yaşam şartlarının ne kadar zor olduğunu görüp üzüldük...

Ama bir yandan da tavukları yemeye devam ettik :(

Neyse, konumuz bu değil...

Geçenlerde okudum ve çok ama çok ilginç buldum, kareli defter’e yazayım dedim.

Bildiğiniz gibi tavuk yetiştiriciliği apayrı bir uzmanlık alanı ve her geçen gün bu alandaki geliştirmelerle üretimde daha az enerji ile daha kısa sürede daha fazla tavuk elde edilmeye çalışılıyor. (bu da ne derece sağlıklı orası apayrı bir konu tabii ki)

Tavuklar, boğaların aksine kırmızı rengi görebilen hayvanlar ve de kötü bir özellik olarak kümeslerde herhangi bir tavuk yaralanmışsa diğerleri hiç durmadan bu yaralı tavuğun üzerinde kırmızı (kan) olan bölgeyi gagalıyorlarmış... (tabii ki o da canını kurtarmak için diğerlerini gagalayıp yaralıyor, sonra diğerleri bu yaralılara saldırıyor ve çiftlikteki kavga içinden çıkılamayacak kadar büyüyormuş.)

Onbinlerce tavuğun bulunduğu dev tavuk çiftliklerinde hiç bitmeyen kavgalar yüzünden telef olan hayvanların sayısını (ve dolayısıyla içerideki kargaşanın getirdiği enerji kaybını) azaltmak için bu işle uğraşanlar bir sürü şey denemişler.

Bazı çiftliklerde tavukların bulunduğu alan tamamen kırmızı ışıkla aydınlatılmış. Bu, tavukların her şeyi kırmızı görmesini ve yaralı tavukların üzerindeki kırmızı yaraları ayırdedememesini sağlıyormuş. Fakat bu seferde sadece yoğun kırmızı ışık olduğu için işçiler önlerini göremiyormuş.

“Ne yapalım... ne yapalım?” diye düşünürlerken (inanın doğru söylüyorum) bütün tavuklara kırmızı camlı gözlük takmayı denemişler... :) ama tahmin edebileceğiniz gibi kafasını bu kadar fazla oynatan bir hayvanın gözlükleri taşıması çok zormuş ve gözlükler devamlı düştüğü için bundan da vazgeçmişler.

Ama araştırmaya devam etmişler ve inanın (inanılması çok zor biliyorum ama...) her bir tavuğa tavuklar için özel üretilmiş “kırmızı lens” takmışlar!!!

Her ne kadar bu yöntem zamanla tavukların gözlerinde kuruluk yapıp çeşitli göz bozukluklarına neden oluyorsa da (bir ay sonra kesip yenilecek bir hayvanın göz sağlığı için fazla üzülmediklerini tahmin edersiniz) üretimde daha az yemle daha besili tavuklar ve daha fazla yumurta elde edilmeye başlanmış.

Eğer piknik yapmaya gittiğiniz bir yerlerde kırmızı gözleriyle korkutucu bir şekilde size yan yan bakan bir tavuk görürseniz korkmayın... Unutmayın ki; öyle gözünü kan bürümüş gibi bakan bu tavuk aslında yakınlardaki bir tavuk çiftliğinden kaçmayı başarabilmiş şanslı bir tavuktur ve sadece gözündeki lensler yüzünden öyle görünüyordur...

not 1: Saygın bir yayın olan American Heritage’in tavuk etinin bollaşıp ucuzlamasıyla ilgili uzunca bir yazısında (altlara doğru Amerika Birleşik Devletleri’nin II. Dünya Savaşı’na katılması ile ilgili bölümün hemen üstünde) bu ayrıntıdan bahsediliyor.
Şu linkten: http://www.americanheritage.com/articles/magazine/ah/1996/5/1996_5_52.shtml
bu yazıya ulaşabilirsiniz

not 2: Sadece bu konu üzerine yazılmış başka bir konuya da (ne yazık ki yine İngilizce olarak) şu linkten http://www.uselessinformation.org/chickens/index.html ulaşabilirsiniz