20 Mayıs 2011

Cahillikler kitabı 2 (Hayvanlar alemi)

Kitabın ismini duyunca insanı sıkıntı basıyor değil mi? Hani hem cahilsin al oku öğren :) bir de üstüne üstlük okuyup öğreneceğin şey de hayvanlar alemi... Hele bir de televizyonda bu kadar belgesel varken...

Ama asla öyle değil... Okuduğum en ilginç kitaplardan biri buydu diyebilirim. Çünkü burada verilen bilgiler ve anlatılan şeyler o kadar değişik ki bazen insan yazılanlara inanamıyor. (ki ben de bazılarına inanamayıp internetten araştırdım)

Evet, rengârenk büyük ekranlarda seyredebileceğimiz hayvanlarla ilgili bir sürü belgesel var ama artık onlarda gösterilen ceylanı yakalayan aslanla, denizin vahşi dişleri diye tanıtılan köpekbalıklarından bıkmayanınız var mı?

Bu kitaptaki anlatılan konularda öylesine acayip bilgiler var ki öğrenmeyi ve okumayı eğlenceye dönüştürüyor... Hayvanlar alemi hakkında bildiklerimizin de gerçekten ne kadar sınırlı olduğunu tekar hatırlatıyor.

Evdeki toz akarları, binturong, hoatzin, kolibri, varan, tardigrat gibi çok az şey bilinen hayvanlar hakkında bu kadar bilgiyi ve bunlara ait ilginç özellikleri okudukça insanın zoolog olası geliyor :) ama kitap sadece ansiklopedik bilgi verir gibi bunlar hakkında bilinen bilimsel şeyleri yazmıyor, işi sıkı tutmuşlar çok acayip bir şekilde konuları çok farklı olarak işlemişler.

Diyelim bir konuyu okuyorsunuz, arada öyle farklı değişik yerlerden ve değişik alanlardan toplanan bilgiler veriliyor ki her bir ayrıntı peşine düşülüp konu yapılacak kadar ilginç olabiliyor.

Örnek olarak ele alırsak;
Tesbihböcekleri’nin her türlü çöpü beğenerek yediği için doğa tarihi müzelerinde narin hayvan iskeletlerinin temizlenmesi için kullanıldığının, dişilerinin çiftleşmeden de üreyebildiğinin [ ki o zaman erkekleri niye var diye merak etmemek mümkün değil :) ] erkeklerinin vücudunda onları dişiye dönüştürebilen bir bakterinin yaşadığının belirtilmesinin Tesbihböceği konusu içinde verilen sayısız ayrıntıdan sadece birkaçı olduğunu görebiliriz...

Hayvanlar dünyasının en bilinmeyen alanlarında dolaşırken yakından tanıdığımız hayvanlar hakkında da hiç duymadığımız bilmediğimiz şeyleri bu kitapta okuyacağınıza garanti veriyorum, yeter ki siz hayvanlara, doğaya, biyolojiye ve zoolojiye karşı biraz meraklı olun, kitap gerisini kendiliğinden eğlenceli hale getiriveriyor.

NTV Yayınları’ndan çıkan 203 sayfalık kitabın fiyatı 13 TL.