23 Mayıs 2011

Şempanzeler nasıl su bulurlar?

Şempanze ve gorillere ilişkin alan çalışmalarının dünyadaki öncülerinden Jordi Sabater Pi (Barcelona Üniversitesi Psikobiyoloji ve Etoloji Onursal Profesörü), Eduardo Punset’in Hayat kitabı’ndaki röportajında yaptığı görüşmede Şempanzeler hakkında değişik bir bilgi vermiş, bana da ilginç geldi kareli defter’e yazayım dedim.

Afrika’daki kuraklık zamanlarında hayvanlar gidebilecekleri her yeri dolaşıp su bulmaya çalışıyorlar.

Şempanzeler de temiz içme suyu bulmak için bu aramayı yapan hayvanlar arasında ama Şempanzeler asla buldukları beklemiş su birikintilerinden ve göletlerden su içmiyorlarmış.

Bunları uzaktan gözlemleyen ekip, enfeksiyon kapma olasılığı yüzünden beklemiş suları kullanmayan Şempanzelerin su sorununu nasıl halledeceklerini merak edip takibe devam etmişler.

Şempanzeler uygun yeri bulduklarında burada derin kuyular kazıp kuyu duvarlarına da delikler açarak temiz su elde ettiklerinde bütün ekip şaşırmış.

Bu şekilde davranmayı yani susuzluğa karşı böyle etkili bir yöntemi kendilerinden önceki nesillerden öğrenen Şempanzeler bu bilgiyi genç kuşaklara göstererek onların da öğrenmesini sağlıyorlarmış.