30 Mayıs 2011

vücudumuzun hangi tarafı daha dirençli?

Vücudumuzu hayali bir çizgiyle yukarıdan aşağıya bölüp sol ve sağ olarak iki bölgeye ayırdığımızı düşünelim.

Doktorlar ve bilimadamları böyle yapıp belli hastalıkları inceleyince, bunlarla genelde hangi tarafta daha fazla karşılaşıldığını araştırmışlar.

Mesela deri üzerinde belli bölgelerde döküntü ve kızarıklıklar olarak kendini gösteren Zona hastalığını inceleyen doktorlar bu hastalığın vücut üzerindeki yayılımına dikkat edince genelde hep tek tarafta olduğunu görmüşler.

Bunun neden böyle olduğunu anlamaya çalışmak için sonradan yapılan araştırmalarda ise çok ilginç bir şey bulunmuş;

Vücudumuzun bir tarafı diğer tarafına göre hastalıklara karşı daha dirençli diğer tarafı ise daha kolay hastalanabiliyormuş.

Bunun nedeni ise vücudun iki tarafı arasında bağışıklık sistemi etkinliğinin farklı olmasından kaynaklanıyormuş.

Konuyu daha da sağlam kanıtlarla ispatlamak için (hem insanlarda hem de farelerde) “iğnelerle deri altına alerjik maddeler verilerek” yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar aynıymış: Vücudun sol yarısında bağışıklık sistemi daha kuvvetli.

Konuyla ilgili diğer ilginç bir bilgiye göre ise;
Meme kanseri dışında el bacak ayak gibi çift olan organlarda kanser görülme oranı vücudun sol tarafında daha azmış.

Doktor ve bilimadamları, bu sonuçlara bakarak bağışıklık sisteminde kansere karşı savaşım veren T lenfositlerinin sol vücut yarısında daha fazla bulunduğunu bu yüzden sol tarafta beliren kanser vakalarıyla daha az karşılaşıldığını açıklamışlar.

(bu konuyu Bilim Teknik Dergisi’nde, Prof. Dr. Şenol Dane’nin yazısını okuyunca not alıp araştırdıktan sonra yazmayı uygun gördüm, kaynak olarak; Dane, S., Erdem, T., ve K. Gumustekin, “Cell-mediated immune hypersensitivity is stronger in the left side of the body than the right in healthy young subjects,” Perceptual and Motor Skills 93 (2001): 329 - 332. Ertunc, V., Dane, S., Karakuzu, A. ve O. Deniz, “Higher herpes zoster infection frequency in right handed patients and more frequent appearance in the left body side of females,” Acta Dermato-Venereologica 77 (1997): 245. bilgilerine başvurulabilir.)