28 Ağustos 2011

Final cut

Robin Williams'ın bu güne kadar seyrettiğim en kötü filmiydi ve tek kelimeyle modası geçmiş eski bilimkurgular içinde en sıkıcı olanıydı.

İnsanlar, doğunca ailesi çocuğun bütün yaşadıklarını kaydeden bir hafıza kartını beynine yerleştirmeye izin verecek kadar ileri gitmişlerdir.
Bu çocuklar büyür yaşlanır ve ölür ama hafızaları komple beynindeki bir chip'e kaydolmuştur. Ölümden sonra ölen kişinin ailesi de cenaze töreninde yakınlarına bu kayıtlardan alınan güzel görüntülerden özel bir montajı izlettirirler...
Tabii ki bu kayıtlar arasında ne arasanız vardır ama ölen kişinin iyi biri olarak görünmesi için aralardan kesip biçerek özel bir kurgu yapılmaktadır. İşte bu hizmeti verenlerden biri de Robin Williams'dır (Alan).
Konu bu şekilde ilerlerken hafızayı kaydetmeye karşı olan aklı başında normal insanlar çeşitli eylemler yapmaktadır. Bunların başında da Robin Williams'ın eski asistanı vardır. Eski asistan,  bütün bu işleri insanların başına saran şirket çalışanlarından birinin kayıtlarını ister ama adamımız kayıtları verme taraftarı değildir.
Konusu, çekimleri, kurgusu, anlatımı ve sinema dili artık demode olmuş boş sahnelerle ve tekrarlarla dolu sıkıcı bir filmdi... çok daha iyileri  ile yüzlerce kez yapılmışken bu filmi sizlere tavsiye etmiyorum.